Anketa

Holešov

holešov
4 (100%)
holešov
0 (0%)

Celkem hlasovalo: 2

Autor Téma: židovské svátky Holešov  (Přečteno 47942 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: židovské svátky Holešov
« Odpověď #50 kdy: 3. Srpna 2008, 23:06:52 »
Asi by to opravdu stálo za to, dát trestní oznámení a zkusit, zda policie něco zjistí. Pokud si dal někdo práci s výrobou CD i s potiskem, tak už to není zkratkovité jednání, ale promyšlená lumpárna, snaha poškodit festival i sdružení Olam. To CD se mohlo dostat do rukou lidí, kteří o sdružení a jeho činnosti moc nevědí a vzbudit mezi nimi mylný dojem. To by se mohlo sdružení v budoucnu vymstít, kdyby například shánělo podporu pro další festival nebo jinou akci - lidé by si už přesně nemuseli pamatovat proč, ale měli by v hlavě zasunutý pocit, že "Olam není košer"... Navíc by bylo snadné říci "ale když vám to vadilo a neměli jste s tím CD nic společného, proč jste se nebránili?".
To máte pravdu, snažila jsem se Jiřího v tomto směru trochu "postrčit", ale během festivalu byl opravdu tak zaneprázdněn, že se mi to nepovedlo.. Snad se k tomu teď dostane, já osobně bych asi neváhala, ale za sdružení to může udělat jen on.

Jasně, to chápu. Pořádání festivalu musí být obrovsky náročná činnost. Nicméně to nenechte raději usnout, opravdu by to mohl být jen první krok a příště by mohla následovat nějaká jiná provokace nebo jiný pokus škodit.

wahhab

  • Host
Re: židovské svátky Holešov
« Odpověď #51 kdy: 3. Srpna 2008, 23:21:47 »
este by som chcel podotknut,ze...

judaizmus nieje zalozeny na uzavretej komunite s tym,ze ostatnym odopiera B-ha.
Ludia by sa mali podla vyznania delit na dve skupiny. Zidov a ludi,ktori dodrziavaju Noahove zakony.
Ide o to,ze Zid musi dodrziavat 613 prikazani. Zatial co nezidovi staci len 7 a tiez si ziska priazen u B;ha.

Pan Wahhab:podla Vasho stylu vyjadrovania sa a spontannych nenavistnych vykrikov typu : ALE TOTO NIE JE PRAVDA              usudzujem,ze sa mozno citite menjcenny a pod. a preto by som Vam chcel povedat ze sa nemusite bat.To ze nieste Zidom este neznamena ze ste nieco menej.Ako som napisal mozte si ziskat priazen u B.ha Staci ak budete dodrziavat 7 jednoduchych pravidiel a uvidite ze to pojde 
Len nebudte pohanom.To jedno urcite nie.
Ake nenavistne vykriky? Je velmi jednoduche rozdelit ludi na zidov, ktori dodrziavaju 613 zakonov a potom ten zvysok sveta ktori by mali dodrziavat zakony Noahove a tym staci len 7....Ved sa preberte z toho co pisete.....a nepiste mi, ako ja mam ziskat priazen Boha....nechajte si svoje rady pre seba..ok?

ari180

  • Host
Re: židovské svátky Holešov
« Odpověď #52 kdy: 3. Srpna 2008, 23:31:39 »
este by som chcel podotknut,ze...

judaizmus nieje zalozeny na uzavretej komunite s tym,ze ostatnym odopiera B-ha.
Ludia by sa mali podla vyznania delit na dve skupiny. Zidov a ludi,ktori dodrziavaju Noahove zakony.
Ide o to,ze Zid musi dodrziavat 613 prikazani. Zatial co nezidovi staci len 7 a tiez si ziska priazen u B;ha.

Pan Wahhab:podla Vasho stylu vyjadrovania sa a spontannych nenavistnych vykrikov typu : ALE TOTO NIE JE PRAVDA              usudzujem,ze sa mozno citite menjcenny a pod. a preto by som Vam chcel povedat ze sa nemusite bat.To ze nieste Zidom este neznamena ze ste nieco menej.Ako som napisal mozte si ziskat priazen u B.ha Staci ak budete dodrziavat 7 jednoduchych pravidiel a uvidite ze to pojde 
Len nebudte pohanom.To jedno urcite nie.
Ake nenavistne vykriky? Je velmi jednoduche rozdelit ludi na zidov, ktori dodrziavaju 613 zakonov a potom ten zvysok sveta ktori by mali dodrziavat zakony Noahove a tym staci len 7....Ved sa preberte z toho co pisete.....a nepiste mi, ako ja mam ziskat priazen Boha....nechajte si svoje rady pre seba..ok?

 ;) dobre ale potom si VY nechajte pre seba VASE komentare,ktore sa obsahom hodia na neonacisticke weby ako zvedavec.Ja som ludi takto nerozdelil.Vy by ste vsak toto rozdelenie mali respektovat.

Tie nenavistne srdcervuce a ubolene vykriky.....ALE TOTO NIE JE PRAVDA...... a dalsie Vase komentare.No nehovorim,ze su priam nenavistne ale znie to ako ked si male dieta nieco nechce pripustit ale v duchu o tom pochybuje.

wahhab

  • Host
Re: židovské svátky Holešov
« Odpověď #53 kdy: 4. Srpna 2008, 01:10:43 »
este by som chcel podotknut,ze...

judaizmus nieje zalozeny na uzavretej komunite s tym,ze ostatnym odopiera B-ha.
Ludia by sa mali podla vyznania delit na dve skupiny. Zidov a ludi,ktori dodrziavaju Noahove zakony.
Ide o to,ze Zid musi dodrziavat 613 prikazani. Zatial co nezidovi staci len 7 a tiez si ziska priazen u B;ha.

Pan Wahhab:podla Vasho stylu vyjadrovania sa a spontannych nenavistnych vykrikov typu : ALE TOTO NIE JE PRAVDA              usudzujem,ze sa mozno citite menjcenny a pod. a preto by som Vam chcel povedat ze sa nemusite bat.To ze nieste Zidom este neznamena ze ste nieco menej.Ako som napisal mozte si ziskat priazen u B.ha Staci ak budete dodrziavat 7 jednoduchych pravidiel a uvidite ze to pojde 
Len nebudte pohanom.To jedno urcite nie.
Ake nenavistne vykriky? Je velmi jednoduche rozdelit ludi na zidov, ktori dodrziavaju 613 zakonov a potom ten zvysok sveta ktori by mali dodrziavat zakony Noahove a tym staci len 7....Ved sa preberte z toho co pisete.....a nepiste mi, ako ja mam ziskat priazen Boha....nechajte si svoje rady pre seba..ok?

 ;) dobre ale potom si VY nechajte pre seba VASE komentare,ktore sa obsahom hodia na neonacisticke weby ako zvedavec.Ja som ludi takto nerozdelil.Vy by ste vsak toto rozdelenie mali respektovat.

Tie nenavistne srdcervuce a ubolene vykriky.....ALE TOTO NIE JE PRAVDA...... a dalsie Vase komentare.No nehovorim,ze su priam nenavistne ale znie to ako ked si male dieta nieco nechce pripustit ale v duchu o tom pochybuje.
Ja pochybujem o tom, ze mas zdravy rozum, ty militantny magor....

Radek

  • Host
Re: židovské svátky Holešov
« Odpověď #54 kdy: 4. Srpna 2008, 05:43:25 »
Jsem příznivcem otevřené multikulturní společnosti a proto jsem byl v pátek trochu zaražený.
Ne nadarmo se říká "ráno moudřejší večera", teď s odstupem tří dnů cítím, že má reakce byla unáhlená, zbrklá a nevhodná. Chtěl bych se proto omluvit všem, kterých jsem se dotkl.

chaje

  • Host
Re: židovské svátky Holešov
« Odpověď #55 kdy: 4. Srpna 2008, 08:40:16 »
Radek: to nic, to se občas stává každému...

ari180

  • Host
Re: židovské svátky Holešov
« Odpověď #56 kdy: 4. Srpna 2008, 11:13:04 »
este by som chcel podotknut,ze...

judaizmus nieje zalozeny na uzavretej komunite s tym,ze ostatnym odopiera B-ha.
Ludia by sa mali podla vyznania delit na dve skupiny. Zidov a ludi,ktori dodrziavaju Noahove zakony.
Ide o to,ze Zid musi dodrziavat 613 prikazani. Zatial co nezidovi staci len 7 a tiez si ziska priazen u B;ha.

Pan Wahhab:podla Vasho stylu vyjadrovania sa a spontannych nenavistnych vykrikov typu : ALE TOTO NIE JE PRAVDA              usudzujem,ze sa mozno citite menjcenny a pod. a preto by som Vam chcel povedat ze sa nemusite bat.To ze nieste Zidom este neznamena ze ste nieco menej.Ako som napisal mozte si ziskat priazen u B.ha Staci ak budete dodrziavat 7 jednoduchych pravidiel a uvidite ze to pojde 
Len nebudte pohanom.To jedno urcite nie.
Ake nenavistne vykriky? Je velmi jednoduche rozdelit ludi na zidov, ktori dodrziavaju 613 zakonov a potom ten zvysok sveta ktori by mali dodrziavat zakony Noahove a tym staci len 7....Ved sa preberte z toho co pisete.....a nepiste mi, ako ja mam ziskat priazen Boha....nechajte si svoje rady pre seba..ok?

 ;) dobre ale potom si VY nechajte pre seba VASE komentare,ktore sa obsahom hodia na neonacisticke weby ako zvedavec.Ja som ludi takto nerozdelil.Vy by ste vsak toto rozdelenie mali respektovat.

Tie nenavistne srdcervuce a ubolene vykriky.....ALE TOTO NIE JE PRAVDA...... a dalsie Vase komentare.No nehovorim,ze su priam nenavistne ale znie to ako ked si male dieta nieco nechce pripustit ale v duchu o tom pochybuje.
Ja pochybujem o tom, ze mas zdravy rozum, ty militantny magor....

No ale preco sa uchyjete k nadavkam a osocovaniu??? Na taketo praktiky a primitivizmus ste nepochybne zvyknuty z neonacistickych webov,ktorymi mate vymyty mozog. Odporucam Vam vyhladat odbornu pomoc.

Elazar

  • Host
Re: židovské svátky Holešov
« Odpověď #57 kdy: 4. Srpna 2008, 18:16:38 »
Jsem příznivcem otevřené multikulturní společnosti a proto jsem byl v pátek trochu zaražený.
Ne nadarmo se říká "ráno moudřejší večera", teď s odstupem tří dnů cítím, že má reakce byla unáhlená, zbrklá a nevhodná. Chtěl bych se proto omluvit všem, kterých jsem se dotkl.

Před deseti lety bych možná reagoval stejně unáhleně (před deseti lety jsem byl také příznivcem otevřené multikulturní společnosti) takže je třeba se na věci dívat s trochu větším odstupem, názorovým i časovým, ale to se všichni učíme.

Elazar

  • Host
Re: židovské svátky Holešov
« Odpověď #58 kdy: 4. Srpna 2008, 18:26:01 »
Koukám, že nad Tatrou sa blýska, hromy divo bijú....

chaje

  • Host
Re: židovské svátky Holešov
« Odpověď #59 kdy: 4. Srpna 2008, 23:01:07 »
Elazar: a jaké společnosti dáváte přednost nyní? (ptám se, protože mě to zajímá, nemyslím to nijak ironicky apod.) Já sama si nejsem jistá, jaká společnost že by byla nejlepší

Elazar

  • Host
Re: židovské svátky Holešov
« Odpověď #60 kdy: 4. Srpna 2008, 23:16:01 »
To jsme na tom stejně. Já si tím nejsem jist rovněž.

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: židovské svátky Holešov
« Odpověď #61 kdy: 6. Srpna 2008, 12:37:03 »
Jeste neco co neni off topic, ale je to dulezite .
Festival Týden židovské kultury zřejmě bude mít soudní dohru
5.8.2008    Prima TV    str. 8   18:55 Zprávy TV Prima


Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: židovské svátky Holešov
« Odpověď #62 kdy: 6. Srpna 2008, 14:09:12 »
[Soudní dohra "Holešova" bude skoro na tuty - DVD propagace antisemitismu apod... To přepískli...  >:(]

Jsem skeptik. Je třeba neskákat hned na konec, ale vzít to pěkně od začátku....
Stal se skutek? Stal.
Je skutek trestným činem? Kdo ví... (podle toho, co jsem četl je to provokace, ale antisemitismus tak je také?)
Pokud skutek trestným činem je, máme zjištěnou osobu pachatele a je trestně odpovědný? .....

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: židovské svátky Holešov
« Odpověď #63 kdy: 6. Srpna 2008, 14:24:31 »
Debata o (ne)misijním charakteru judaismu oddělena do samostatného tématu - https://forum.eretz.cz/index.php/topic,524.0.html

OLAM

  • Host
Re: židovské svátky Holešov
« Odpověď #64 kdy: 24. Srpna 2008, 09:08:33 »
Omluva a poděkování

    V letošním ročníku TŽK v Holešově došlo k politováníhodnému omylu.
Koncert křesťanských spirituálů  do programu festivalu židovské kultury opravdu nepatří (bez ohledu na kvalitu samotného uměleckého výkonu).
Návštěvníci  festivalu se tím právem mohli cítit dotčeni, stejně jako se oprávněně cítili pobouřeni nekompetentními výroky člena Olamu v dokumentárním filmu o minulém ročníku festivalu.

    Sedm předchozích dobrých ročníků holešovského festivalu snad je důkazem, že v Olamu jsou lidé, kteří o židovství něco vědí a nechybí jim úcta, vnímavost a blízký vztah k němu.

    Velmi se všem návštěvníkům omlouváme za letošní omyl a děkujeme za  vaše negativní ohlasy, vyjádřené na i-netu, neboť jsou  pádným  argumentem, jak přesvědčit některé naše členy, že pouhá dobrá vůle a chuť "něco udělat"
nemohou nahradit znalosti, cit pro věc a snahu rozumět, bez nichž podobný festival nelze kvalitně realizovat.

Jiří Richter, předseda občanského sdružení OLAM - společnost Judaica


Eva Daňuková

  • Host
Re: židovské svátky Holešov
« Odpověď #65 kdy: 27. Srpna 2008, 22:38:18 »
No myslím že nejlíp by bylo ,kdyby příště Festival židovské kultury by se obešel bez lidí co tomu nerozumí,a chtějí se jen zviditelnit,my co jsme tam byli tak víme .P.S. Jirko-ty se omlouvat nemusíš  ;)

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: židovské svátky Holešov
« Odpověď #66 kdy: 28. Srpna 2008, 10:49:27 »
Ještě mají v holešovské Šachově synagoze vystavený svitek vzhůru nohama (s nikudama nahoře)?  >:D
יואל טייטלבוים

Elazar

  • Host
Re: židovské svátky Holešov
« Odpověď #67 kdy: 28. Srpna 2008, 11:51:10 »
Ty už jsi někdy viděl svitek Tóry s nikudem?

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: židovské svátky Holešov
« Odpověď #68 kdy: 28. Srpna 2008, 12:13:08 »
Ty už jsi někdy viděl svitek Tóry s nikudem?

Viděl, právě v Holešově.
Svitek s textem z Tanachu nutně nemusí znamenat, že se jedná svitek užívaný k liturgickému čtení při bohoslužbách.
Možná se jednalo o svitek užívaný ke studiu z doby před knihtiskem  ??? Ale byl to rozhodně jeden z největších svitků jaké jsem kdy viděl.  ???
יואל טייטלבוים

Elazar

  • Host
Re: židovské svátky Holešov
« Odpověď #69 kdy: 28. Srpna 2008, 12:19:23 »
Tak to nevím, nic takového jsem tam neviděl a to jsem tam byl nedávno. Svitek Tóry i sidury tam mají vystavené, ale správně.

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: židovské svátky Holešov
« Odpověď #70 kdy: 28. Srpna 2008, 13:58:54 »
To bylo tak před 9 lety, protože jsem v tu dobu slavil v Holešově dceřiny 50. Proto se ptám, jestli tam ten svitek JEŠTĚ mají obráceně. Přišlo mi to vtipné, a slečna která tam prováděla, mě říkala, že o tom ví, že na to několikrát upozorňovala, ale že se nikomu nechce svitek vyndat ze zaskleného boxu a obrátit ho. Pak jsme se shodli, že lidé co dělali instalaci to nejspíš považovali za obdobu diakritických znamének  ;D
יואל טייטלבוים

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: židovské svátky Holešov
« Odpověď #71 kdy: 28. Srpna 2008, 14:02:15 »
Snad nebudu moc OT, ale v Trebicskem muzeu maji ake nektere predmety a ppisemnosti vzhuru nohama  ;) Na dotaz, proc to nedaji spravne se mi dostalo odpovedi a la petahyah : jsou to vzacne a stare predmety, vydelavat je z vitrin a manipulovat s nimi by je mohlo poskodit, nehlede na rozmontovavani festovnich sklenenych boxu  :D

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: židovské svátky Holešov
« Odpověď #72 kdy: 28. Srpna 2008, 15:36:22 »
To bude ono, najali si firmu a nedávali pozor, hlavně že je to hezké. Pak už je náročné otevírat box, a znova ukládat předmět a tak raději vydrží ty 2 -3 drzé dotazy za rok  ;D
יואל טייטלבוים

OLAM

  • Host
Re: židovské svátky Holešov
« Odpověď #73 kdy: 31. Srpna 2008, 12:01:50 »
Dnes jsem se byl v Šachově synagoze na tu Toru podívat. Vratislav Brázdil, který je průvodcem této synagogy více jak 10 let mě ubezpečil, že svitek Tory, či sidur nebo jakákoliv kniha psaná hebrejsky nebyla  jaktěživa vystavena hore nohama. Vraťa navíc ovládá základy hebrejštiny, takže umí bez problémů i text přečíst. Tudíž pokud někdo něco podobného vysloví (natož tak napíše) měl by si ověřit co píše.
Navíc před tím než Vraťa nastoupil, expozici vytvořili pracovníci Židovského musea v Praze a dvakrát do roka chodili exponáty kontrolovat.
Tato kontrola probíhala až do roku 2005 kdy jsou už v Šachově synagoze povětšině exponáty z našich soukromých sbírek. Jen tak pro vysvětlení.

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: židovské svátky Holešov
« Odpověď #74 kdy: 31. Srpna 2008, 12:30:26 »
Dnes jsem se byl v Šachově synagoze na tu Toru podívat. Vratislav Brázdil, který je průvodcem této synagogy více jak 10 let mě ubezpečil, že svitek Tory, či sidur nebo jakákoliv kniha psaná hebrejsky nebyla  jaktěživa vystavena hore nohama. Vraťa navíc ovládá základy hebrejštiny, takže umí bez problémů i text přečíst. Tudíž pokud někdo něco podobného vysloví (natož tak napíše) měl by si ověřit co píše.
Navíc před tím než Vraťa nastoupil, expozici vytvořili pracovníci Židovského musea v Praze a dvakrát do roka chodili exponáty kontrolovat.
Tato kontrola probíhala až do roku 2005 kdy jsou už v Šachově synagoze povětšině exponáty z našich soukromých sbírek. Jen tak pro vysvětlení.

V době kdy jsem v Holešově viděl tento "obrácený" svitek tam prováděla slečna, možná že to bylo před více než 9 lety, datum si přesně nepamatuji. Průvodkyně se přiznala, že na nesprávné umístění svitku několikrát upozornila. ;D
יואל טייטלבוים

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15