Autor Téma: Piatočný večer  (Přečteno 9338 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Robqo

  • Host
Piatočný večer
« kdy: 22. Července 2008, 13:42:52 »
Dobry den,
mam otazka tykajucu sa piatocneho modlenia. Len by ma zaujimalo v akom poradi prebiehaju motlidby.
Myslim tym kedy sa recituje Amida a ako (myslim,ze sviatocna amida je ina ako pre normalne dni),a ake ukony sa pri nej vykonavaju.Alebo ine modlitby.

A este viem,ze pred cestou sa zvykne modlit Telifat HaDerech ale existuje aj nejaka modlitba,ktora sa modli priamo napr:v lietadle? Dakujem  :)

Elazar

  • Host
Re: Piatočný večer
« Odpověď #1 kdy: 22. Července 2008, 14:49:30 »
Modlitby v pátek probíhají ve stejném pořadí, jako ve čtvrtek, v úterý nebo jakýkoli jiný všední den kromě šabatu a svátků. Amida se recituje na stejné místě jako kdykoli jindy. Výjimka je Amida pro šabat a svátky, která nemá 19 požehnání, ale sedm (nebo devět, na Roš ha-šana).
V letadle je možné se modlit jakoukoli modlitbu, pokud je její čas.

Vzhledem k naprosté obecnosti vaší otázky soudím, že se zajímáte o úplné základy, v tom případě vás odkazuji na knihu Úvod do synagogální liturgie kde najdete odpovědi na všechno, co si jen vzpomenete.
https://cupress.cuni.cz/ink_ext/index.jsp?include=podrobnosti&id=1591

Robqo

  • Host
Re: Piatočný večer
« Odpověď #2 kdy: 22. Července 2008, 15:30:41 »
Dakujem Vam velmi pekne,pomohlo mi to.Tu Amidu som myslel pre šabat. Tie zakladne pozehnania poznam,ale o tom specialnom pre šabat a sviatocne dni,ktorym sa nahradzuje prostrednych 13 neviem nic.
Tu knihu si urcite zaobstaram.

Mohol by som sa vsak este opytat na tie modlitby,ktore maju presne vyhradeny cas? Jedna sa napr: o ranny servis a pod. ?

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re: Piatočný večer
« Odpověď #3 kdy: 22. Července 2008, 16:16:24 »
Já taky moc děkuju za tento odkaz. Mám v té liturgii pořád stejný chaos a myslím, že tohle je přesně to, co by mi mohla pomoct se trochu zorientovat... ;)

Robqo

  • Host
Re: Piatočný večer
« Odpověď #4 kdy: 27. Července 2008, 16:08:09 »
mam uz len jednu otazku.Ide o modlitbu Telifat HaDerech.Je potrebne pri tejto modlitbe pouzivat tefilin?
A pocas modlenia sa zvykne (vraj kvoli koncentracii atd...) neviem to poriadne prelozit do slovenciny a cesiny takze ak mi odpustite k to je zle:pohupovanie dopredu a dozadu.Neviem do akej miery to ovplvnuje modlitbu ale zvykne sa to robit aj pri tejto modlitbe pre bezpecnu cestu? Naozaj dakujem.

Elazar

  • Host
Re: Piatočný večer
« Odpověď #5 kdy: 27. Července 2008, 16:46:35 »
mam uz len jednu otazku.Ide o modlitbu Telifat HaDerech.Je potrebne pri tejto modlitbe pouzivat tefilin?
Ne.

A pocas modlenia sa zvykne (vraj kvoli koncentracii atd...) neviem to poriadne prelozit do slovenciny a cesiny takze ak mi odpustite k to je zle:pohupovanie dopredu a dozadu.Neviem do akej miery to ovplvnuje modlitbu ale zvykne sa to robit aj pri tejto modlitbe pre bezpecnu cestu? Naozaj dakujem.
Není to zvykem. Dokonce i při jiných modlitbách je ono uklánění se (pouze dopředu, nikoli dozadu, to dělají súfisté a dervišové  ;) ) vyžadováno pouze při recitaci určitých veršů, není nutné neustále, ale je pravda, že někdy to při koncentraci pomáhá.

Elazar

  • Host
Re: Piatočný večer
« Odpověď #6 kdy: 27. Července 2008, 16:48:56 »
Dakujem Vam velmi pekne,pomohlo mi to.Tu Amidu som myslel pre šabat. Tie zakladne pozehnania poznam,ale o tom specialnom pre šabat a sviatocne dni,ktorym sa nahradzuje prostrednych 13 neviem nic.
Tu knihu si urcite zaobstaram.

Mohol by som sa vsak este opytat na tie modlitby,ktore maju presne vyhradeny cas? Jedna sa napr: o ranny servis a pod. ?

Šacharit - od rozbřesku až do poledne (tehdy musí skončit), mincha - musí se stihnout od jedné/druhé hodiny po poledni až do západu slunce. To je nejzašší termín. Maariv se může modlit od soumarku až do půlnoci (ev. rozbřesku).

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15