Autor Téma: Paleni knih je pozustatkem stredoveku  (Přečteno 44739 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Vodník

  • Host
Re: Paleni knih je pozustatkem stredoveku
« Odpověď #25 kdy: 27. Května 2008, 22:48:59 »
Vážně nechápu, jak někteří synové tak pronásledovaného lidu můžou schvalovat pálení knih.
Mám dojem, že aspoň zde na tomto webu jsou všichni víceméně zajedno, že pálení knih je blbost. Na mesianistické židy se naše názory asi budou lišit (osobně souhlasím víceméně se Scoooliem), ale ty hořící hranice neprospívají imidži Israele jakožto "jediné demokracie na Středním Východě". A to nemluvím o tom, že pálení Nového Zákona se hodnotí jako poněkud nejapné nadšení několika fanatických studentů, zatímco pálení Talmudu by bylo okamžitě, nekompromisně a jednohlasně označeno za antisemitism.

Hyperion

  • Host
Re: Paleni knih je pozustatkem stredoveku
« Odpověď #26 kdy: 27. Května 2008, 23:03:57 »
Na mesianistické židy se naše názory asi budou lišit (osobně souhlasím víceméně se Scoooliem)

Zrovna dnes odpoledne jsem s jedním mesiánským židem (kamarádem) mluvil a říkal jsem mu totéž. Lze jistě být Židem a křesťanem, ale být židem a současně křesťanem (tj. mesiánským židem) je jako krize identity. Přijde mi to stejné, jako kdyby si někdo říkal "mesiánský gojim" nebo "nemesiánský křesťan" ;)
« Poslední změna: 27. Května 2008, 23:06:34 od Hyperion »

e.weissova@centrum.cz

  • Host
Re: Paleni knih je pozustatkem stredoveku
« Odpověď #27 kdy: 28. Května 2008, 00:17:18 »
Je možné přirovnat mesiánské židy v Izraeli k jehovistum u nás?

Offline Jicchak

  • Globální Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 349
Re: Paleni knih je pozustatkem stredoveku
« Odpověď #28 kdy: 28. Května 2008, 01:17:34 »
Já se domnívám, že nikoliv.

Elazar

  • Host
Re: Paleni knih je pozustatkem stredoveku
« Odpověď #29 kdy: 28. Května 2008, 11:16:00 »
Je možné přirovnat mesiánské židy v Izraeli k jehovistum u nás?

Co se týče věrouky, tak jsou jen další z prapodivných křesťanských denominací, která se snaží klást více či méně úspěšně důraz i na Tanach (pro ně Starý zákon). Takže určité podobnosti jsou, ale není možné generalizovat. Mnohem více připomínají Adventisty 7. dne.

A pokud máte na mysli takovéto svědkovské "Ťuky ťuk - nemáte čas is promluvit o..." - tak v Jeruzalémě jsem nikdy nic takového neviděl (protože tam by asi dlouho s takovou aktivitou nepřežili), ale v USA někdy obtěžují věřící židy na ulicích a pokřikují na ně "Ješua mašiach!" apod. a takhle se nejspíš snaží šířit svou víru - ale že by postávali s Novým zákonem a ve slušivém obleku v metru - to rozhodně ne. Jako každá sekta jsou velmi motivovaní a aktivní v získávání nových členů, ale v Izraeli to určitě nedělají takovým zůsobem jako svědkové či mormoni v ČR.

Elazar

  • Host
Re: Paleni knih je pozustatkem stredoveku
« Odpověď #30 kdy: 28. Května 2008, 11:30:59 »
Jen exkurs: pořád přemýšlím, jaké bychom asi dnes v Izraeli zaujali stanovisko k sektě „esénů“ („esejců“), kdyby zrovna za našich dnů vznikla.

Mne spíše trápí problém chilonim, agnostiků, apod.
A proto se ptám: co je větší nebezpečí pro jahadut – mesiánství nebo sekularizace?

Zajímavý příklad s těmi esény.  :) Pravděpodobně by dopadli stejně, jako kdysi - usídlili by se u mrtvého moře, vytvořili by tam velmisvéráznou komunitu a separovali by se od ostatních - nezapomínejme, že jejich separace byla později v podstatě dobrovolná. Ale stanovisko oficiálních kruhů by bylo nejspíš odmítavé nebo minimálně rezervované. Určitě by to nebylo takové jako vůči mesiánům, kteří Tóru porušují, narozdíl od Esejců, jejichž výklad byl sice někdy hodně brutální, ale nebyl výslovně proti liteře zákona.

Problém světských židů je jistě problém, ale takový chiloni může jednou být zbožným židem; ale mesián, který je narozdíl od chiloniho "duchovně uvědomělý" a motivovaný, ten už nikdy. Když přirovnám mesianismus k rakovině, světskost by pak bylo možné přirovnat k netrénovanému, slabému tělu. Když chceš zkrátka nabrat sílu, musíš být na to nejprve zdráv. Je třeba se zbavit nemoci a pak teprve posilovat. Sekularizaci jsme přežili - ale když se objevila židovská apokalyptická sekta, co uvěřila v konkrétního člověka jako v mesiáše, tak jsme měli dalších dva tisíce let co dělat, abychom to vůbec ustáli  ;)

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Paleni knih je pozustatkem stredoveku
« Odpověď #31 kdy: 28. Května 2008, 12:17:21 »
Problém světských židů je jistě problém, ale takový chiloni může jednou být zbožným židem; ale mesián, který je narozdíl od chiloniho "duchovně uvědomělý" a motivovaný, ten už nikdy. Když přirovnám mesianismus k rakovině, světskost by pak bylo možné přirovnat k netrénovanému, slabému tělu. Když chceš zkrátka nabrat sílu, musíš být na to nejprve zdráv. Je třeba se zbavit nemoci a pak teprve posilovat.

Zas tak jednoznačně bych to neviděl. Paradoxně to může být i tak, že "uvědomělý" křesťan je člověk, který hledá cestu k Šéfovi - a nenalezne-li v ji v křesťanství, může poté dojít k židovství. Protože má cíl, hledá cestu. Zatímco agnostik, který je i líný přemýšlet o "zbytečnostech jako je Šéf", ten prostě tu cestu nikdy nenajde.

Nad tímhle už jsem dumal nejednou - zda mají k sobě blíž třeba sekulární Čech a křesťanský Čech, resp. sekulární Žid a zbožný Žid, nebo třeba křesťan a žid mezi sebou. V něčem mají, v něčem nemají. Ale právě ty zbožné spojuje snaha hledat Šéfovu vůli a respektovat ji (rozděluje je pak to, co vlastně tou vůlí je a jak se v praxi projevila a projevuje).
« Poslední změna: 28. Května 2008, 12:23:29 od Scooolie »

Hyperion

  • Host
Re: Paleni knih je pozustatkem stredoveku
« Odpověď #32 kdy: 28. Května 2008, 14:12:32 »
Nad tímhle už jsem dumal nejednou - zda mají k sobě blíž třeba sekulární Čech a křesťanský Čech, resp. sekulární Žid a zbožný Žid, nebo třeba křesťan a žid mezi sebou. V něčem mají, v něčem nemají. Ale právě ty zbožné spojuje snaha hledat Šéfovu vůli a respektovat ji (rozděluje je pak to, co vlastně tou vůlí je a jak se v praxi projevila a projevuje).

Předem se omlouvám, protože neznám přesně terminologii, takže nevím, jestli se spojením "zbožní židé" myslí třeba jen charedim a ortodoxní, nebo jestli to není nijak vymezeno a patří tam prostě všichni židé, kteří se opravdově snaží žít svoji víru, tj. včetně konzervativních a reformních (liberálních), a třeba i karaité.

Jako křesťan odmítám teologii náhrady (vystřídání), tj. že Židé přestali být Božím vyvoleným národem. Samotný termín "nová smlouva", kterou Bůh s lidmi uzavřel skrze Ježíše a kterou byli k vyvolenému lidu "naroubování" křesťané z pohanů, je trochu zavádějící pojem - jedná se vlastně o jakýsi "dodatek", respektive "upgrade". Ti Židé, kteří Ježíše jako mesiáše neuznali, tj. židé, jsou pro mě bratry, kteří zabloudili tak, jak se jim to podle Tanachu stalo mockrát, když odmítali proroky. Myslím si tedy, že právě židé a křesťané k sobě mají hodně blízko, i když historie bohužel zejména díky hříchům (zločinům) nás křesťanů tomu nenasvědčuje.

Podívám-li se kolem sebe na všechny, kteří Ježíše jako Krista odmítají, pak mi přece celkem logicky musí být nejblíž židé, kteří se mnou sdílejí největší část víry, i když jim uniká její podstatná část.

Offline gvodrazka

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 1 001
  • Pohlaví: Mužské
Re: Paleni knih je pozustatkem stredoveku
« Odpověď #33 kdy: 28. Května 2008, 15:58:52 »
 ;)
Pro Scoolieho: pozor na past pantheismu...
Pro Elazara: přijatelná odpověď - s chilonim jde ještě pracovat (chazara be tšuva)...ale co s mesiány? Může mesián konvertovat?  ;D  resp. lze mu povolit "zpětný" gijur?  ;D

Exkurs: zrovna v těchto dnech probíhá diskuse na téma: může hluchá žena konvertovat? Rabi Sherman říká, že nikoliv vzhledem k tomu, že imanentní podmínkou pro plnění micvot je schopnost naslouchat... menšinový názor říká, že taková žena může ...

Jsou mesiáni "schopni naslouchat?" Nejsou svým způsobem duchovně "hluší"? Na druhou stranu: jak by bylo hezké, kdyby byli zachráněni pro jahadut. 

 :)

gv

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Paleni knih je pozustatkem stredoveku
« Odpověď #34 kdy: 28. Května 2008, 18:15:38 »
"Svedkove" v Izr. pusobi a skutecne ve slusivych obleccich rozdavaji literaturu a oblbuji. Nemaji radi , kdyz je nekdo posle k certum hadaji se a jsou lehce agresivni. Mesiansti maji asi vic penez ted, protoze se velmi silne zviditelnuji a oblbuji lehce oblbnutelne, t.j. nove pristehovalce a nevzdelane sekularni izraelce, kteri precejen nejaky vztah ke svym korenum maji a ty pak chytaji na nejednoznacnost svych prohlaseni. Vinu nese ovsem i rabinat, ktery proti nim dela zatracene malo a judaismus moc sirit neumi. Neni to jednoduche, ale nebezpeci to je. A zapaleni tech Novych zakonu se mi sice take nelibi, ale na druhe straje je treba vzit v  potaz, ze v Or Yehuda, zije hodne zidu z Kavkazu Gruzie a Iraku a ti proste maji takovou horkou krev, coz jiste neni omluva, ale polehcujici okolnost ano.

ari180

  • Host
Re: Paleni knih je pozustatkem stredoveku
« Odpověď #35 kdy: 28. Května 2008, 18:47:17 »
podla mna je tiez pravda,ze rabinat judaizmus sirit nevie.Potom sa niet comu cudovat,ked sa "Svedkove" a mesianski extremne angazuju.Dalej vacsie sirenie judaizmu by pomohlo aj sekularnym zidom. Ked som sa raz pytal jednej mojej kamaratky z Izraela,ci zvykne chodit do Yerushaláyim, jej odpoved znela asi tak citujem: Oh jasne,je to pekne mesto (trochu zarazajuce) potom som sa jej pytal ci vlastne veri v B.ha (dovtedy sme sa o tom velmi nebavili),citujem jej odpoved: hmm,myslim ze ano.  :P

ari180

  • Host
Re: Paleni knih je pozustatkem stredoveku
« Odpověď #36 kdy: 28. Května 2008, 18:50:53 »
inak este co sa tzv noveho zakona tyka,krestanstvo nieje monoteisticke nabozenstvo,a nezidom uplne staci 7 Noachovych zakonov.

Offline Samuel

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 460
  • Pohlaví: Mužské
Re: Paleni knih je pozustatkem stredoveku
« Odpověď #37 kdy: 28. Května 2008, 20:03:43 »
Exkurs: zrovna v těchto dnech probíhá diskuse na téma: může hluchá žena konvertovat? Rabi Sherman říká, že nikoliv vzhledem k tomu, že imanentní podmínkou pro plnění micvot je schopnost naslouchat... menšinový názor říká, že taková žena může ...

Jsou mesiáni "schopni naslouchat?" Nejsou svým způsobem duchovně "hluší"? Na druhou stranu: jak by bylo hezké, kdyby byli zachráněni pro jahadut. 

 :)

gv
Myslím, že fyzický handicap hluchoty nevylučuje schopnost "naslouchání", zato selektivní hluchota duchovní je hluchota vesměs zvolená a v tom případě je schopnost "naslouchání" prakticky vyloučená.
Sometimes I've believed as many as six impossible things before breakfast.

Vodník

  • Host
Re: Paleni knih je pozustatkem stredoveku
« Odpověď #38 kdy: 28. Května 2008, 21:24:25 »
Nad tímhle už jsem dumal nejednou - zda mají k sobě blíž třeba sekulární Čech a křesťanský Čech, resp. sekulární Žid a zbožný Žid, nebo třeba křesťan a žid mezi sebou. V něčem mají, v něčem nemají. Ale právě ty zbožné spojuje snaha hledat Šéfovu vůli a respektovat ji (rozděluje je pak to, co vlastně tou vůlí je a jak se v praxi projevila a projevuje).
Ano, to je zajímavá myšlenka. Já teda osobně odmítám Hospodina vidět jako "Šéfa" (to je na mě příliš protestantský pohled), ale vím, co chcete říct.

Osobně vidím tu finální dichotomii apokalyptického světa ne mezi křesťany a zbytkem (popř. židy a zbytkem nebo muslimy a zbytkem), nýbrž v duchu René Guénona mezi tradičním a moderním světem, tedy mezi tradičním orthodoxním pojetí náboženství (kteréhokoli) na jedné straně a všelijakými těmi modernistickými úchylkami a eklektickými synthesami na straně druhé. Paradoxně se tak tedy octneme my, tradičně věřící křesťané, na jedné lodi s tradičně věřícími židy, muslimy, ale i hinduisty nebo taoisty. Mesianističtí židé si budou muset vybrat... ;)

Vím, že pro většinu zapálených věřících je to absurdní představa, a na té exoterické úrovni pochopitelně nelze očekávat nějakou dohodu, neřku-li "sjednocení", mezi křesťany a židy, popř. muslimy (o hinduistech nemluvě). To ale není ani žádoucí, stačí, když se budeme respektovat a nebudeme se massakrovat nebo posílat do plynu (tím posledním se ostatně neprovinili křesťané). Já vycházím z té skvostné kapitolky z Mistra Čuanga:

Když Konfucius dlel s jedním mudrcem, nepromluvili ani slova. Žák Konfuciův se otázal: "Tak dlouho sis přál vidět ho a nyní jsi s ním ani slova nepromluvil?" "Dřív než mé oči na něm spočinuly", řekl Konfucius, "zjevilo se mi v něm Tao. Nezbylo místa pro řeč."

e.weissova@centrum.cz

  • Host
Re: Paleni knih je pozustatkem stredoveku
« Odpověď #39 kdy: 29. Května 2008, 02:05:56 »
Myslím si,že reformovaná náboženství víc škodí než pomáhají.Všechna vycházejí z bible.Nechci být nezdvořilá,ale mě to připadne jako obchod,čím víc lidí polapim,tím lépe.Pro mne je velmi sympatické,že židovské náboženství se takto nepodbízí i proto je pro mě důvěryhodnější.Je to jen můj názor.Manipulovat s lidmi není zas tak těžké a vyslanci těchto sekt to určitě umí.Potíž je asi v tom,že vždy
hledají lidi kteří nemají zcela jasný názor.Moje skušenost se Svědky není ani špatná ani dobrá jelikož se navzájem známe.Jen mě zaráží,že po 15letech jich je stále více,což nechápu,ale spíš se tím nezabývám.Jen si myslím,že by si každý měl jít svou cestou,nejlépe od narození.

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Paleni knih je pozustatkem stredoveku
« Odpověď #40 kdy: 29. Května 2008, 10:07:11 »
Zajímavá debata. Jen bych rád od někoho slyšel, která ta náboženství (nebo náboženské směry) jsou "tradiční" a která ne.

Jsou tradiční ortodoxní židé / katolíci, kteří behem staletí navršili monumentální stohy komentářů, rozhodnutí a výkladů, nebo karaité / protestanti, kteří trvají na závaznosti jen "původních" pramenů?
Je židovská a křesťanská reformace návratem k tradici nebo jejím popíráním?

Co je to tak "sekta"? ;) A co je špatného na Svědcích, kromě toho, že se  nimi věroučně neshodneme (což ale platí pro kdekoho jiného také ;D)?

e.weissova@centrum.cz

  • Host
Re: Paleni knih je pozustatkem stredoveku
« Odpověď #41 kdy: 29. Května 2008, 11:39:07 »
Co je to ta sekta-skupina lidí vyznavájící náboženství,které se liší od starého/klasického/výkladu,tvoří si nová pravidla atd.Neznám všechny názvy sekt/možná to slovo vůbec tady nepatří/,ale většinou na sebe upozorní násilnou smrtí všech.problém vidím,mnoho náboženských směrů.Která náboženství jsou tradiční:toť otázka-každý je přesvědčený,že jen to jeho.

Petr

  • Host
Re: Paleni knih je pozustatkem stredoveku
« Odpověď #42 kdy: 29. Května 2008, 13:03:46 »
Já chápu sektu jako skupinu, která má znaky sekty. Opozice proti vyznání, hodnotám. Hlavně autoritářství pocit výjimečnosti. Důraz na sankce. Byl jsem na na přednášce o sektách doktora Remeše a dával příklad, že když se zeptáte 10 katolíku, co si myslí o antikoncepci, uslyšíte třeba 8 více  či méně různých názorů. Když se zeptáte členů sekty, uslyšíte 1 názor, protože jen ten jejich názor je ten správný.   Pokud jde o svědky Jehovovi vidím jako problém třeba odmítání transfuze krve. Církve tě nenutí dělat něco co by ti mohlo ublížit.         

Vodník

  • Host
Re: Paleni knih je pozustatkem stredoveku
« Odpověď #43 kdy: 29. Května 2008, 13:16:16 »
Zajímavá debata. Jen bych rád od někoho slyšel, která ta náboženství (nebo náboženské směry) jsou "tradiční" a která ne.

Jsou tradiční ortodoxní židé / katolíci, kteří behem staletí navršili monumentální stohy komentářů, rozhodnutí a výkladů, nebo karaité / protestanti, kteří trvají na závaznosti jen "původních" pramenů?
Je židovská a křesťanská reformace návratem k tradici nebo jejím popíráním?

Co je to tak "sekta"? ;) A co je špatného na Svědcích, kromě toho, že se  nimi věroučně neshodneme (což ale platí pro kdekoho jiného také ;D)?
Tradiční doktrína je v tom perennialistickém smyslu ta, která byla zjevená + k ní náležející a z ní vycházející Tradice. Nemohu zde, na sionistickém serveru, rozpitvávat křesťanskou věrouku, ale v křesťanství považuji za tradiční doktrínu pouze pravoslaví. Proto jsem k němu konvertoval, nikoli proto, že bych obdivoval ruský sborový zpěv nebo ikony (a už vůbec ne z nějakých bratrských sentimentů vůči Rusům nebo Srbům; to už spíš vůči Řekům :)). Guénon, Schuon nebo Coomaraswamy za tradiční křesťany považují i tradiční římské katholíky (nejlépe lefébristy ;)), přinejmenším ty středověké. Tedy žádný Teilhard de Chardin! O ostatních náboženstvích nemohu vypovídat, ale myslím, že např. Śrí Auróbindó tradiční není. Američtí evangelikálové (Hagee, Robertson) jsou v mých očích "křesťany" asi tak, jako jsou pro místní židy mesianističtí Židé "židy".

Je to asi tak: představte si nekonečně hlubokou propast, širokou 10 m. Na druhé straně, přímo proti mně, stojí protestant. 10 km ode mně, ale na straně, stojí tradičně věřící žid... Samozřejmě se můžu plést, třeba je propast i mezi mnou a tím židem (nakonec jsme každý individuálně obklopen více nebo méně reálnou "propastí" ;)), ale zatím to vnímám takhle.

Pěkné pojednání o sektách zde.

ari180

  • Host
Re: Paleni knih je pozustatkem stredoveku
« Odpověď #44 kdy: 29. Května 2008, 19:52:05 »
naozaj nechcem urazit nasich krestanskych priatelov,ale co sa krestanstva tyka jednoducho si myslim,ze krestania boli len zidovska sekta,ktora sa nepochopitelnym pucom rozsirila aj na nezidov.Ak sa nemylim,Jezis predsa nikdy nehovoril a nezidoch...jeho tzv ucenie (aj ked falosne ako plno inych) bolo pre Zidov.To v praxi znamena,ze pravy Jezisovi nasledovnici su mesianski (ako kazda sekta samozrejme uberajuca sa uplne nespravnym smerom) Ludi ako Jezis bolo velmi vela,no on mal to stastie,ze sa jeho ucenie rozisirilo medzi nezidov,pretoze keby sa tak nestalo,krestanstvo by postupne v starociach zaniklo ako kazda mala sekta. Jednoducho pre mna je to uplne jasne: Nezidom naozaj bohato staci dodrziavat Noachove zakony.To im bolo urcene.

Mimochodom fakticka poznamka...
Ak sa znovu nemylim,Jezis nikdy nepovolil trefje ci hej?   ;)

Elazar

  • Host
Re: Paleni knih je pozustatkem stredoveku
« Odpověď #45 kdy: 29. Května 2008, 22:32:05 »
Tak jednoduché to není, podle Pavlových listů jsou Mesiáni vlastně skrytí heretici a zpátečníci. A tyto listy jsou součástí Nového zákona, takže je nutné brát je vážně. O tom, co a kdo byl skutečně historiký Ježíš můžeme vést dlouhou a neuvěřitelně jaloou diskuzi, ve které se konce stejně nedobereme, protože jediný zdroj informací o Ježíšovi stále zůstává NZ...

Ježíš nikde neřekl: Jezte vepřové! Ale je pravda, že se vyjádřil v tom smyslu, že to co jíš, tě neznečistí (dalo by se to tak chápat a křesťané to pokud vím tak vykládají, ne?). Některé pasáže dokonce ještě zpřísňuje, než Tóra. Jo jo, šamajovská škola  ;)

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Paleni knih je pozustatkem stredoveku
« Odpověď #46 kdy: 29. Května 2008, 22:42:29 »
Ono ani s tím zpřísněním to není tak jednoznačné. Ježíš na jednu stranu (velmi!) zpřísňuje (jeho výroky, že hříchem smilstva je už jen žádostivý pohled na ženu svého bližního, že vraždou je už jen hněv na svého bratra, atd.). Ale cílem tohoto zpřísnění není utužení pravidel samotných. Cílem je ukázat, že ve skutečnosti nikdo - ani ten nejvíce spravedlivý člověk - není schopen dodržet vždy a všechna pravidla. Celým NZ se vine jako červená nit, že "nikdo není spravedlivý, leda B*h".

A z toho se pak odvozuje druhá zásadní idea NZ, že nikdo nemůže obstát u B*žího soudu, pokud se spoléhá jen na to, že je spravedlivý a že kvůli svému životu ("skutkům") obstojí.

A z toho se dovozuje třetí idea, že nelze-li spoléhat na skutky, je nutné najít jinou cestu. A tou je "milost" - vyznání svých hříchů, upřímná lítost a pokorná prosba Vladaři, který je i Soudcem, aby viníka nesoudil podle jeho skutků, ale dal mu milost. Aby mu prominul trest za jinak trestuhodné skutky.

A závěr - zlatý hřeb křesťanství - protože B*h slíbil hříchy trestat, nelze je omilostnit "jen tak". Je nutná smírčí oběť, něco/někdo, kdo ony hříchy vezme na sebe a bude za ně potrestán.  Bezhříšný beránek B*ží - který je spatřován v Ježíši, který na sebe bere hříchy těch, kdo v něj věří a umírá za tyto hříšníky, "neb B*h tak miloval svět, že dal svého jednorozeného syna, by každý kdo v něj věří nezahynul, ale měl život věčný."

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Paleni knih je pozustatkem stredoveku
« Odpověď #47 kdy: 1. Června 2008, 22:10:50 »
Přátelé, rozjela se tu nikoliv nezajímavá debata o povaze serveru Eretz - ovšem je to jiné téma. Takže jsem přistoupil k tomu, že jsem jej oddělil do samostatné diskuse -  Jsou diskutující na Fóru Eretzu sionisté? https://forum.eretz.cz/index.php/topic,440.0.html

Při rozdělení ale došlo k nemilé věci - nedošlo mi, že anketa "oddělit" nejde. Omluvte toto nedopatření, a hlasujte, prosím v odděleném tématu znovu (systém je natolik férový, že jako správce nemám žádnou možnost nastavit "výchozí hlasy" ani jinak ovlivňovat jejich počet, takže anketa začíná s nulou). Děkuji.

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Paleni knih je pozustatkem stredoveku
« Odpověď #48 kdy: 2. Června 2008, 08:21:50 »
Mesiansti opravdu asi tahnou do utoku, v patecnim cisle Yedioth Acharonot vysla velka celostrankova inzerce propagujici jejich viru s moznosti ziskat zdarma knihu o Jeziskovi, samozrejme je treba poskytnout adresu. Divim se, ze je to mozne. Ovsem inzerovat lze temer cokoli. Ale musim rict, ze se mi to pranic nelibi. Moooc by me zajimalo koik lidi se na to chytne.  ::)

Elazar

  • Host
Re: Paleni knih je pozustatkem stredoveku
« Odpověď #49 kdy: 4. Června 2008, 14:41:31 »
Já jsem zvědav, kolik Nových zákonů a mesiánských kostelosynagog zase chytne... A budeme se moci bavit od začátku  ::)

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15