Autor Téma: Paleni knih je pozustatkem stredoveku  (Přečteno 44262 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Paleni knih je pozustatkem stredoveku
« kdy: 26. Května 2008, 22:14:28 »
Ptam se autora : a co se ma jinak nez paleni s tzv. Novym Zakonem delat ? Pouzivat jej jako toaletni papir ?  ???

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Paleni knih je pozustatkem stredoveku
« Odpověď #1 kdy: 26. Května 2008, 22:25:46 »
Ptam se autora : a co se ma jinak nez paleni s tzv. Novym Zakonem delat ? Pouzivat jej jako toaletni papir ?  ???

To je jako kdyby se křesťan ptal, co dělat s Talmudem...
Říci: "Děkuji nechci. A dát do bazaru."

Elazar

  • Host
Re: Paleni knih je pozustatkem stredoveku
« Odpověď #2 kdy: 26. Května 2008, 23:03:18 »
Ty misionáře dát do bazaru? Klidně bych pro ně vytvořil rubriku "Chcete mě"...  :D Pálení knih je samozřejmě nesmysl - chcete li s něčím pro vás neužitečným naložit alespoň trochu užitečně, tak každé malé dítě ví: do sběru!  :)

Ale jsem ze článku rád, že právník tzv. mesiánů konečně přiznal barvu a řekl jasně odkud vítr vane. Jen kdyby tak někdo dotyčné misionáře upozornil, že vhodný prostor pro misii je na sever, na východ a na jihovýchod od Izraele. Když se tam těch 15 000 vydá, Izraeli chybět nebudou a dal bych jim i balíček na cestu a s upřímným srdcem popřál hodně štěstí.

eleazar

  • Host
Re: Paleni knih je pozustatkem stredoveku
« Odpověď #3 kdy: 26. Května 2008, 23:03:56 »
a co se ma......
Nerozdávat Brit Chadaša ani jej neprodávat pod výrobní náklady. Pak si každý rozmyslí, jestli mu jednodenní mzda spojená s obtížným sháněním stojí zato, aby jí nechal spálit.
Až na mě bude někdo schnorerovat, abych přispěl Vaderovi na toaletní papír, tak až na další raději nepřispěji.

Když se tam těch 15 000 vydá, Izraeli chybět nebudou
Škoda že nebudou chybět ani IDF, kam musí narukovat. Proč mají Nocrim bojovat proti Maronitům, Koptům, Aramejcům, a dalším živým štítům arabských diktátorů po boku hanobitelů své víry, zatímco arabští křesťané toto nemusí.

Jen kdyby tak někdo dotyčné misionáře upozornil, že vhodný prostor pro misii je na sever, na východ a na jihovýchod od Izraele.
Nesouhlasím. Na sever a na jihovýchod jako občané Izraele nemůžou, protože by je
a) zabili bez ohledu na jejich víru
b) po návratu domů zavřeli za návštěvu nepřátelského státu bez povolení

takže zbývá jenom ten východ - Jordánsko
« Poslední změna: 26. Května 2008, 23:31:49 od eleazar »

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Paleni knih je pozustatkem stredoveku
« Odpověď #4 kdy: 26. Května 2008, 23:23:37 »

Až na mě bude někdo schnorerovat, abych přispěl Vaderovi na toaletní papír, tak až na další raději nepřispěji.

eleazare, uvedomte si, kde se nachazite a piste podle toho  :D jestli si myslite, ze me bod hodnoceni rozhodi, tak jste mimo. Budu trvat na tom, ze tzv, novy zakon je blud a nedonutite me zmenit nazor nicim  ;D

eleazar

  • Host
Re: Paleni knih je pozustatkem stredoveku
« Odpověď #5 kdy: 26. Května 2008, 23:39:13 »
A já budu trvat natom, že bludy šíří Maimonides, když píše Jemenitům, že není možné, aby bohatý rozdal celý svůj majetek chudým, protože by se tak Ti chudí stali bohatými a tak by to šlo stále dokola; dokavaď toto neuvidím.
Maimonides asi přehlédl, že chudých je nepoměrně víc, než bohatých, a že jejich absorpční schopnost dalece převyšuje majetek bohatých. Navíc v případě rozdávání majetku dochází k jeho dělení na větší počet menších dílů, takže přelévání či kumulace majetku je velmi nepravděpodobná.

ari180

  • Host
Re: Paleni knih je pozustatkem stredoveku
« Odpověď #6 kdy: 26. Května 2008, 23:42:12 »
ja musim suhlasit,ze ten tzv novy zakon je traposina a kopka bludov.Mesianski su tvrdy oriesok...jednak maju pravo na navrat a potom su len problemy.Napriklad co sa medzinarodneho biblickeho kvizu tyka a tej mesianskej holky Bat El Levy...(je brutal pekna baba ale to nemeni nic na tom,ze kviz je urceny vylucne pre zidov a ona uz zidovka nieje.A dalej,cele starocia sa nas snazili krestania a potom aj moslimovia donutit ku konverzii a Izrael by mal byt miestom,kde by sme od takychto pokusov boli chraneni (niezeby sa im to niekedy podario  ;)  -konvertovat Nas)

eleazar

  • Host
Re: Paleni knih je pozustatkem stredoveku
« Odpověď #7 kdy: 26. Května 2008, 23:52:08 »
What does the "traposina" mean, please?

Mesianski su tvrdy oriesok
Díky, to pohladí po duši, od Vás obzvlášť :)

potom su len problemy.Napriklad co sa medzinarodneho biblickeho kvizu tyka a tej mesianskej holky Bat El Levy...(je brutal pekna baba ale to nemeni nic na tom,ze kviz je urceny vylucne pre zidov a ona uz zidovka nieje.
Nato, aby padla při obraně Šáronem či Olmrtem bez boje vydané půdy, je židovka až až.
A až ten kvíz vyhraje :P

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Paleni knih je pozustatkem stredoveku
« Odpověď #8 kdy: 27. Května 2008, 00:05:26 »
ja musim suhlasit,ze ten tzv novy zakon je traposina a kopka bludov.Mesianski su tvrdy oriesok...jednak maju pravo na navrat a potom su len problemy.Napriklad co sa medzinarodneho biblickeho kvizu tyka a tej mesianskej holky Bat El Levy...(je brutal pekna baba ale to nemeni nic na tom,ze kviz je urceny vylucne pre zidov a ona uz zidovka nieje.A dalej,cele starocia sa nas snazili krestania a potom aj moslimovia donutit ku konverzii a Izrael by mal byt miestom,kde by sme od takychto pokusov boli chraneni (niezeby sa im to niekedy podario  ;)  -konvertovat Nas)

Mno a proč ten kvíz je určen jen židům? Proč tam prostě nepustit naprosto kohokoliv a posoudit vítěze podle správných odpovědí?
Když se to vezme opačně - líbilo by se někomu, kdyby vyřadili židovskou dívku z křesťanské soutěže s tím, že se zjistilo, že předstírala, že je křesťanka, ale zjistilo se, že je židovka a ta soutěž prostě je jen pro křesťany?

ari180

  • Host
Re: Paleni knih je pozustatkem stredoveku
« Odpověď #9 kdy: 27. Května 2008, 00:18:20 »

Mno a proč ten kvíz je určen jen židům? Proč tam prostě nepustit naprosto kohokoliv a posoudit vítěze podle správných odpovědí?
Když se to vezme opačně - líbilo by se někomu, kdyby vyřadili židovskou dívku z křesťanské soutěže s tím, že se zjistilo, že předstírala, že je křesťanka, ale zjistilo se, že je židovka a ta soutěž prostě je jen pro křesťany?
[/quote]

Takze toto je rozhodnutie rabinov..........celkom slusny preklad

citacia--- Je neakceptovateľné, že člen kultu, ktorý sa odčlenil zo židovskej viery, sa zúčastní kvízu postavenom na Knihe, ktorá je svätá Židom od čias vzniku národa", napísali rabíni.

Vrchný rabinát Izraela dôrazne protestuje proti účasti (menovanej)...Účastníci biblického kvízu boli vždy Židia veriaci v Tóru prinesenú Mojžišom
« Poslední změna: 27. Května 2008, 00:24:47 od ari180 »

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Paleni knih je pozustatkem stredoveku
« Odpověď #10 kdy: 27. Května 2008, 00:20:20 »
Ale jo Ari, já to rabínské rozhodnutí chápu. Prostě jasně zdůvodnili, proč ji nelze považovat za Židovku a protože soutěž je pro Židy, tak se nemůže účastnit.

Moje otázka směřovala prostě k tomu, zda ta soutěž musí být výlučně pro Židy...

eleazar

  • Host
Re: Paleni knih je pozustatkem stredoveku
« Odpověď #11 kdy: 27. Května 2008, 00:23:57 »
veriaci v Tóru prinesenú Mojžišom
Ta dívčina snad popírá jedinou tečku z Tóry?

ari180

  • Host
Re: Paleni knih je pozustatkem stredoveku
« Odpověď #12 kdy: 27. Května 2008, 00:29:12 »
Ide o to,ze ak jej dovolia zucasnit sa tej sutaze,mesianske misionarske pokusy tym zosilneju...bude to pre nich signal.No a tejto sutaze sa zatial vzdy mohli zucasnit len Zidia. Ono je pekne,ze sa na tu sutaz dlho pripravovala,ale pre nu sa urcite najde nejaky krestansky kviz...  :)  Dalsim dovodom je,ze niektore holky (Zidovky) kvoli nej budu musiet odmietnu ucast na sutazi

To dievca predsa svojim mesianstvom Toru popiera.  ;)
« Poslední změna: 27. Května 2008, 00:39:21 od ari180 »

eleazar

  • Host
Re: Paleni knih je pozustatkem stredoveku
« Odpověď #13 kdy: 27. Května 2008, 00:33:07 »
Které verše z Tóry popírá?
Například takové Dt 18 vcelku potvrzuje.

Offline Jicchak

  • Globální Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 349
Re: Paleni knih je pozustatkem stredoveku
« Odpověď #14 kdy: 27. Května 2008, 00:59:29 »
Citát od Eleazara
"Až na mě bude někdo schnorerovat, abych přispěl Vaderovi na toaletní papír, tak až na další raději nepřispěji."
Tento citát mě zaujal jako Vaderův přítel nevím o tom že by kdy na toaletní papír sbírku pořádal, takže nevím jak to bude s onou další. S názorem že ony knihy se mají prodávat za tržní cenu lze obecně souhlasit jejich rozdávání vede i k mnoha jiným nešvarům.

Elazar

  • Host
Re: Paleni knih je pozustatkem stredoveku
« Odpověď #15 kdy: 27. Května 2008, 09:40:24 »
A já budu trvat natom, že bludy šíří Maimonides, když píše Jemenitům, že není možné, aby bohatý rozdal celý svůj majetek chudým, protože by se tak Ti chudí stali bohatými a tak by to šlo stále dokola; dokavaď toto neuvidím.
Maimonides asi přehlédl, že chudých je nepoměrně víc, než bohatých, a že jejich absorpční schopnost dalece převyšuje majetek bohatých. Navíc v případě rozdávání majetku dochází k jeho dělení na větší počet menších dílů, takže přelévání či kumulace majetku je velmi nepravděpodobná.

Neber si do h*by (no dobře, do úst)někoho, koho neznáš, a něco, čemu nerozumíš.
« Poslední změna: 27. Května 2008, 09:50:56 od Elazar »

Elazar

  • Host
Re: Paleni knih je pozustatkem stredoveku
« Odpověď #16 kdy: 27. Května 2008, 09:50:10 »
Které verše z Tóry popírá?
Například takové Dt 18 vcelku potvrzuje.

Na tohle jsi už snad dostal odpověď, ne?

----

Já bych tzv. "mesiány" (řecky: "kristovce") za "oříšek" nepovažoval, ale pro Izrael je to větší problém, než křesťanští arabové, ti nikomu svou víru necpou, napak díky svý muslimským brarům mají sami víc problémů, než dost. Mesiáni jsou jako rakovina, co metastázuje uvnitř státu, který v dobré vůli slíbil náboženskou svobodu všem - a tihle ji zkrátka zneužívají.
Ale o jejich budoucnost bych strach neměl. Zaniknou a rozptýlí se mezi národy stejně, jako skupina heretiků před dvěma tisíci lety (Scoolie prominou  ;)). Nakonec je tahle šaškovina s tím, že se považují za "židy" přestane bavit a prohlásí se otevřeně za nějakou odnož nějaké církve nebo dopadnou jako chudáci Samaritáni.
Je mi jen líto jjich obětí etiopanů - unikli před smrtí hladem a oni je teď vraždí duchovně. To mi přijde dost smutné.

Elazar

  • Host
Re: Paleni knih je pozustatkem stredoveku
« Odpověď #17 kdy: 27. Května 2008, 09:54:01 »
Jen kdyby tak někdo dotyčné misionáře upozornil, že vhodný prostor pro misii je na sever, na východ a na jihovýchod od Izraele.
Nesouhlasím. Na sever a na jihovýchod jako občané Izraele nemůžou, protože by je
a) zabili bez ohledu na jejich víru
b) po návratu domů zavřeli za návštěvu nepřátelského státu bez povolení

takže zbývá jenom ten východ - Jordánsko

Já bych jim občanství automaticky odebral. Beztak nemají v Izraeli co dělat (jako turisti ano). A Jordánsko stačí, šup tam :D Uvidíme jak se to králi Abdulláhovi bude líbit.

e.weissova@centrum.cz

  • Host
Re: Paleni knih je pozustatkem stredoveku
« Odpověď #18 kdy: 27. Května 2008, 11:30:33 »
Proč pálit knihy?
Jen proto,že nesouhlasím s obsahem? Problém mesiánu v Izraeli souvisí s knihami?

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Paleni knih je pozustatkem stredoveku
« Odpověď #19 kdy: 27. Května 2008, 11:44:38 »
Když to zcela úmyslně trochu vyhrotím (předem omluva Elazarovi, gvodrazkovi a dalším  ;) ), tak problémy jsou dva:

1) Někteří Židé se bojí toho, že jejich souvěrci nejsou dost pevní ve víře. A proto raději zakročují proti jakékoliv snaze o misii, protože mají strach, že by jiní podlehli. Je to stejný argument, s jakým pálili křesťané ve středověku Talmudy "obsahují lži, rouhání a mohli by někoho svést od pravé víry."

2) Tzv. mesiánští židé jsou podvodníci, kteří odmítají otevřeně deklarovat, že jsou křesťany. Když někdo zazvoní u domu a řekne: "Jsem křesťan a dovolil bych si Vám nabídnout křesťanskou literaturu. Chcete ji?", tak je to fér nabídka a je na každém, jak se zachová. Když zazvoní a začne vést sladké řeči o tom, že přináší literaturu o významném židovském proroku a že sám je Žid, tak je to podfuk...

Argumentace, kterou se to omlouvá je zčásti (i z křesťanského pohledu) nelogická. Logické je to z toho pohledu, že křesťané zastávají názor, že musí o Ježíši svědčit každému a že křest je něco jako lék - a je omluvitelné, když se předloží pacientovi i mírnou lstí, jen když se nakonec uzdraví. Že to Židé vidí přesně naopak je jasné a právě proto musí být informace pravdivé, aby si "pacient" sám mohl svobodně vybrat, zda lék/jed chce.
Druhý argument je nesmyslný, kdy "mesiáni" tvrdí, že jsou židé. Nejsou. Národnostně jistě ano, protože křtem novou národnost nezískají, ale nábožensky ne. Lze být křesťanem židovské národnosti (kardinál Lustinger nebo Pavel Tigrid by mohli vyprávět), ale nelze být současně věřícím židem a křesťanem.

Takže na závěr - chyby dělají obě strany.

Elazar

  • Host
Re: Paleni knih je pozustatkem stredoveku
« Odpověď #20 kdy: 27. Května 2008, 13:01:49 »
Scooolie, pod tohle já se klidně i stokrát podepíšu - jak pod bod 1) - nemyslím si, že by se pálením knih cokoli vyřešilo a pak onen známý citát - kde se pálí knihy, tam brzy shoří i lidství (myslím, že to řekl Heine); tak i pod bod 2) - k tomu nemám co dodat. Souhlas na 200% a myslím, že to je to, co i většině umírněných židů vadí.

Jinak jsem objevil docela zajímavý přehled zde (stojí to za to):
https://en.wikipedia.org/wiki/Book_burning

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Paleni knih je pozustatkem stredoveku
« Odpověď #21 kdy: 27. Května 2008, 13:16:15 »
2) Tzv. mesiánští židé jsou podvodníci, kteří odmítají otevřeně deklarovat, že jsou křesťany. Když někdo zazvoní u domu a řekne: "Jsem křesťan a dovolil bych si Vám nabídnout křesťanskou literaturu. Chcete ji?", tak je to fér nabídka a je na každém, jak se zachová. Když zazvoní a začne vést sladké řeči o tom, že přináší literaturu o významném židovském proroku a že sám je Žid, tak je to podfuk...

Bingo ! (A nemyslim tim ze mi doslo palivo, kteryzto vyznam toto slovo v "pilotstine" ma)

Offline gvodrazka

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 1 001
  • Pohlaví: Mužské
Re: Paleni knih je pozustatkem stredoveku
« Odpověď #22 kdy: 27. Května 2008, 14:01:43 »
 ;)

Nevidím takový okruh problémů. Netřeba se mi omlouvat.

Obávat se souvěrců nepevných ve víře, lze i při neexistenci mesiánů.
Zakročuje se proti nim, jako se v historii Izraele zakročovalo proti vyznavačům Baala, Ištary a jiných „ukydaných“ idolů. Nemám z toho obavy – kmen víry zůstal vždy zachován, uschlé větve opadaly.

Nevím, pokud je mi známo, mesiáni vášnivě trvají na tom, že jsou židé, resp. se jako židé narodili. V dnešní době, kdy je však kladen důraz na „halachičnost“ více než na etnicitu, jejich tvrzení před rabináty neobstojí. Souhlasím s větou: Lze být křesťanem židovské národnosti…… ale nelze být současně věřícím židem a křesťanem.

Aron Lustiger, resp. kardinál Jean-Marie Lustiger a Pavel Tigrid se profilovali jako jasní křesťané – s velkou nostalgií ke svému původu a poslání, avšak troufám si říci, že s mesiánstvím by nesouhlasili – domnívám se, že by pro ně bylo málo křesťanské a byli by možná bývali řekli něco v tom smyslu, že mesiánství je religiózní nevyhraněnost nebo pokrytectví. Myslím, že by Pavel Tigrid svého času moc o svém duchovním stavu nemluvil. Nemůžeme posuzovat vnitřní pohnutky jednotlivců – jde kolikrát o velice složitá hnutí mysli. Na konci svých životů asi pocítili strašný stesk po židovství, (vhánělo to slzy do očí, když Lustiger pronášel kadiš za svoji jidišemame v koncentráku), ale cesta zpět už pro ně patrně nebyla možná.

Skutečností ale zůstává, že židovský charakter Medinat Jisrael musí být zachován. Je to imperativ našich dnů. Protože pokud bychom tomuto imperativu nevyhověli, pak bychom se mohli jmenovat třeba „polívkový spolek kovopreclíkářů a obrubovačů obrubníků v kombinaci s malíři ciferníků“.

Na druhou stranu jakés takés pozitivum spatřuji v tom, že člověk jistého religiózního založení „nezlobí“ a „nevyrušuje“, zejména jde-li o určitou příbuznost jeho víry k judaismu. Mesiánství ponechme svému osudu, ovšem za vydatného vyjádření nesouhlasu našich rabínských autorit s ním – je to pouhý test trvanlivosti judaismu. Zlobí mne však, že mesiánství sterilizuje tolik rodilých židů a židovek pro účely židovství a zahání je do řad lidí pro jahadut ztracených. Avšak co se má stát, se stane a my zřejmě mesiánům nevysvětlíme, že hynou na mucholapce dogmatu. Pálení knih je „operetní spektákl“  - nemám to rád, je to zkratové jednání, nezvládnutý nesouhlas s odlišnými názory.

Jen exkurs: pořád přemýšlím, jaké bychom asi dnes v Izraeli zaujali stanovisko k sektě „esénů“ („esejců“), kdyby zrovna za našich dnů vznikla.

Mne spíše trápí problém chilonim, agnostiků, apod.
A proto se ptám: co je větší nebezpečí pro jahadut – mesiánství nebo sekularizace?

 ;)

gv

Pepino65

  • Host
Re: Paleni knih je pozustatkem stredoveku
« Odpověď #23 kdy: 27. Května 2008, 21:38:27 »
Jen kdyby tak někdo dotyčné misionáře upozornil, že vhodný prostor pro misii je na sever, na východ a na jihovýchod od Izraele. Když se tam těch 15 000 vydá,... .


No, to opravdu považuji za dobrý námět. Nechápu, proč ještě nepůsobí v Saudské Arábii a v Íránu. Pos...rové. ;D

Hyperion

  • Host
Re: Paleni knih je pozustatkem stredoveku
« Odpověď #24 kdy: 27. Května 2008, 22:28:09 »
Tak nějak předpokládám, že většina (ne-li všichni) z těch, kteří se tu vyjádřili jsou Židé a vesměs i židé. Vážně nechápu, jak někteří synové tak pronásledovaného lidu můžou schvalovat pálení knih. Jen doufám, že je tu dost "Saulů" - budoucích Pavlů :D

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15