Autor Téma: Ženeva a synagogy  (Přečteno 8052 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Ženeva a synagogy
« kdy: 11. Března 2008, 09:32:39 »
Nedá mi to a podělím se o své zážitky v Ženevě. Po skoro třiceti letech jsem měla možnost dostat se za hranice a chtěla jsem toho využít. Protože ani do Prahy nebo do Brna se nedostanu tak často, byla jsem pevně rozhodnutá, že si prohlédnu synagogy, které jsem našla na internetu tři, plus ještě organizaci Chabad, která má pobočky asi všude. Celkem naivně jsem se domnívala, že v takovém prostředí bude snadné i přes mou jazykovou (ne)schopnost zapříst nezávazný hovor a tak...
Začala jsem „velkou“ synagogou Beth Yaakov. Ona zase tak moc velká není, je krásně opravená, (možná po loňském požáru?) vzadu je ještě stavební ohrada.  Vpředu branka. Zamčená – ráno v 9 a po poledni taky..  Nikde cedulka, nápis, nic.. tak jsem to vzala autobusem do kopce, kolem Chabad Genève. Tam už to byla brána. Docela vysoká, a zvonek. Žádný symbol, jméno nebo název..  uff.. Tak na tohle jsem si netroufla.
Po několika stech metrech jsem úspěšně našla knihkupectví Menora. Milá paní prodavačka se mnou ochotně přeskakovala z angličtiny do francouzštiny a zpátky. Měli docela slušnou učebnici hebrejštiny v angličtině a slovník. Hebrejsko-francouzský. Divná kombinace. Stejně to ale bylo všechno nad moje finanční možnosti..
Tak. O pár křižovatek dál, v ulici Avenue Dumas by měla být další synagoga, tentokrát sefardská..  třeba to bude alespoň nějaká zajímavá, historická stavba, říkala jsem si..  Byla tam, a kdyby nebyl mokrý chodník, sedla jsem před ní na zadek. Mezi paneláky se zjevila lesklá modrobílá budova, vyhlížející asi jako centrum nukleární medicíny. Kov, sklo, na střeše antény a všude kamery. Úžasné. A zase - žádná cedule, znak nebo nápis,  jen tabulka  „Entrée“ a zvonek. Neodvážila jsem se ji ani vyfotit. (synygoga to byla, řekla mi to jedna stará paní, co tam nesla jakýsi dopis..)
Na poslední, reformní synagogu na nábřeží quai du Seujet jsem si už nějak netroufla. Alespoň v tu chvíli a pak už nezbyl čas..
V té době jsem zrovna dočítala Dějiny Židů od Chaima Potoka, doufala jsem, že snad tam zjistím příčiny evropského antisemitismu, ale stejně jsem je nepochopila. Sestra mě vozila po okolí, ukazovala mi krásné křesťanské kostely a mě z toho vůbec nebylo dobře. Středověká historie vzbuzovala nutně určité otázky. Proč taková uzavřenost? Je to tou historickou zkušeností? Je to tak všude? Tohle by měla být ta sjednocená Evropa ... asi. Ve zprávách ten den pořád počítali palestinské oběti a OSN napomínalo Izrael.
Poslední pecku jsem dostala, když jsem úplně mimochodem poznamenala, že kdybych si mohla vybrat, chtěla bych jet do Izraele. Moje sestra - jinak tolerance sama - odpověděla: „Cože? mezi ty fašisty?“ Zalapala jsem po dechu.
Jako by všichni oslepli. Jak se potom můžu divit zavřeným bránám a dveřím…
Musím se chcanechca vrátit k neuvěřitelně patetickému závěru Potokovy knihy. Chápu, že pokud budu stát o skutečné vztahy, budu muset na ty zvonky zvonit a otvírat ty dveře. Ano.
marse

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Ženeva a synagogy
« Odpověď #1 kdy: 13. Března 2008, 22:32:33 »
Moc pěkný příspěvek. K přemýšlení. Marcelo, nechtěla byste to otisknout jako úvahu na hlavní stránce Eretzu?

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re: Ženeva a synagogy
« Odpověď #2 kdy: 13. Března 2008, 22:35:44 »
Děkuji. Velmi ráda.. Mám pro to ještě něco udělat? Máte moje svolení.
Marcela

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Ženeva a synagogy
« Odpověď #3 kdy: 13. Března 2008, 22:45:17 »
Mrkněte na Váš článek, jestli se Vám líbí jak je nebo chcete něco upravit nebo doplnit. Jinak mě se líbí  :)
Vlastně jednu věc bych potřeboval vědět - chcete být uvedena jako autorka jako "Marcela" nebo pod nějakým jiným jménem?

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re: Ženeva a synagogy
« Odpověď #4 kdy: 13. Března 2008, 23:46:00 »
No.. doplnit nic.. možná by bylo vhodné nahradit výraz "chcanechca" spisovnějším "chtěnechtě", přece jen to tam trochu bije do očí...
Podepsat jenom Marcela, (marse je jen přezdívka..)
Marcela

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Ženeva a synagogy
« Odpověď #5 kdy: 14. Března 2008, 10:01:09 »
Moc pekne a tak trochu smutne.

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re: Ženeva a synagogy
« Odpověď #6 kdy: 19. Března 2008, 22:43:41 »
no.. ono mě už to teď tak moc smutné nepřipadá.. je jasné, že svět nepředělám, ale ta sestra to snad časem trochu vydejchá a možná i přehodnotí.. Ona tu problematiku nesleduje a tak je prostě pod tlakem médií.. A já jsem si tím, že jsem to napsala jaksi "otevřela" zase další dveře někde v sobě.. a možná se dostala zase kousek dál..

 ;)

Tiferet

  • Host
Re: Ženeva a synagogy
« Odpověď #7 kdy: 24. Března 2008, 20:57:26 »
"příčiny evropského antisemitismu"..? Ja mam nazor takovy ze za vsim vezi obycejna zavist.Myslim ze mi to potvrdil i historicky roman o tyrolske vevodkyni Margarete-"Pyskata Marketa". Zide prezili takovych pogrom a tezkosti a prece nejsou zlomeni ale vzdy si poradili. V obchodu...co si budeme povidat,kazde mesto,kam se nastehuji zide-prosperuje,kvete. No jenze tehdy ve stredoveku drzeli bankovnictvi hlavne italove. A prave tato knizka tam krasne vysvetluje,jak se vse odehravalo.Tem kdo si potrebovali pujcovat se vyplacelo pujcovat si od zida a v tom videli italsti bankeri nebezpeci.A tak jim prisla kdejaka prirodni katastrofa ci epidemie vhod.Lidska mentalita obecne je takova ze kazdy pro neco hleda nejakeho vinika,nakonec to vidim po internetu i dnes,ten si nekde zlomi nohu-kdo za to muze...? ;D S tema pomluvama zacali ti,kteri s nevoli pozorovali zidovsky rozkvet,ostatni (drzeni cirkvi v nevedomosti) vse zblafli a pak brali spravedlnost do svych rukou.Co dokaze lidsky dav a hromadna desinformace,vime. Take je velice jednoduche si kopnout do nekoho v nouzi,jak u jednotlivcu tak u narodu. Zide nemeli svou zemi.
Ruzne myty,povesti a pohadky maji nesmirnou moc se drzet po staleti.Proto nekteri jeste dodnes veri tem bachorkam o shabbatu a krestanske krvi. Ale jak rikam,mnoho narodu zaniklo,rozplynulo se mezi jine narody,zida odrou jako lipu a on je za par let zase bohatsi nez ostatni...-no nenastve to? :D A co Svycarsko? Na kom zbohatlo? Trochu pomalejsi a obtiznejsi by bylo se od zida naucit,inspirovat. Jenze jednodussi je zida obvinit a vse mu zkonfiskovat. Tak to tedy vsechno je a ostatni duvody jsou jenom takova zasterka. Jsou lide,kteri nejsou v podstate zli ale -neinformovani,no. Krestanska kultura to tak schvalne zaridila,rimskokatolicka-inu zase Italie))),a to jen konstatuju,to se z pameti nevymaze ty hranice horicich lidi uz jen za to tvrzeni ze zeme je kulata a pritom uz davno stari sumerane znali nas planetarni system.Dnes se nekteri lide  probouzeji,informuji. Snad uz kazda rodina ma doma internet. A stejne jsou mnozi,kteri touzi patrit do davu a v nem se posilit a zblafnou zase kdeco a pak jdou do ulic hajlovat. Verte,za ty skoro 2000 let,nebo presneji receno cca za 1700,kdy lidske mysleni prevzala cirkev si narodove priliz zvykli na to aby nekdo za ne myslel,ukazal jim cestu,nebo vlastne ani ne ukazal cestu jako spise -prikazal co maji delat. Zodpovednost pada na ty vyssi a ti vyssi-ze by se zinyrovali svedomim? Ale je to muj nazor,nemam patent na rozum a veskere vedeni. Pritom...chudak Jezis s timhle vsim nema vubec nic spolecneho. ;)

Offline Míla

  • Plný člen
  • ***
  • Příspěvků: 186
  • Pohlaví: Ženské
  • Život je jen náhoda, jednou jsi dole, jednou nahoř
Re: Ženeva a synagogy
« Odpověď #8 kdy: 24. Března 2008, 23:05:46 »
Marcelo, když jsem si to poprvé přečetla, tak jsem se vžila do Vaší kůže a Vašeho rozpoložení. Myslím, že je dobré to zdůraznit na Eretzu, ale já jsem zase s mužem měli štěstí u normálních švýcarů, kteří byli naši přátelé a nic jsme nezpozorovali při 14 denním cestování, je však fakt, že my jsme spíš byli na horách a synagogy jsme nehledali. Já už tady potřetí v diskusním fóru  chci připomenout knížku, která mě to objasnila. Tiferete máte pravdu, ale věřte, že mocní tohoto světa, ze závisti vůči tomu, co jste krásně popsal, náš národ nemilují a byly to osobnosti, kterých jsem si před tím vážila. Zdaleka to nebyl jen Stalin. Ta knížka se jmenuje : Tajná válka proti Židům. Napsali ji Joh Loftus a Mark AArons a vyšla v překladu v roce 1997 a rozhodně to nejsou žádní pisálkové .Mark AArons je držitelem mezinárodní ceny za literaturu v oblasti investigativní reportáže. Tam se Vám krásně potvrdí co jste napsal a věřte, že Italové jsou ještě malé sousto . Zdraví a Lajla tov přeje Míla ;)

Tiferet

  • Host
Re: Ženeva a synagogy
« Odpověď #9 kdy: 24. Března 2008, 23:25:02 »
Milo,dekuji za tip,tu knizku se pokusim dostat.Abych upresnila mou identitu,jsem zena.)) Mate pravdu ze italove jsou jeste male sousto. Znam je blize,obycejni lide-nejsou tak agresivni ani zli ale za to lehce zmanipulovatelni. Nakonec vime jak se k nim chovali nemci za valky-povysenecky;tancili s vlky ale nepoucili se. A pisete o osobnostech,kterych jste si vazila,-nektere nuance slovni ci psane manipulace jsou velice jemne ojoj ;D tusim co mate na mysli.
Laila tov i Vam

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re: Ženeva a synagogy
« Odpověď #10 kdy: 25. Března 2008, 01:03:00 »
No ano, já jsem se s "normálními" švýcary zas až tak nesetkávala. Já tu cestu chtěla využít k tomu - nakouknout někde jinde trochu do toho židovského světa - když už mi to doma moc nejde - a nepovedlo se mi to. Protože jsem se zalekla těch zavřených dveří a zvonků.. Určitě kdybych zazvonila, přijali by mě laskavě. Kdyby se mi ovšem podařilo vykoktat o co mi jde.. Jak vidíte dělá mi to problém i v češtině.. jak vysvětlit proč se cpu - já, češka - mezi Židy, když ani sama pořádně nechápu, co se to stalo. Na jednu stranu je to absurdní a nepochopitelné, ale přitom mám chvílemi pocit, že celý můj zmatený život jakoby směřoval právě k tomuto okamžiku. Způsob, jakým si mě judaismus "našel" byl docela jednoznačný, šlo to velmi rychle. Našla jsem Aish.com a od prvního okamžiku mi bylo jasné, že to, co poslouchám nejsou jen písničky, ale něco úplně jiného a věděla jsem taky hned od začátku, proč to poslouchám.
Navíc to Bůh téměř v zápětí potvrdil takovým aktem boží spravedlnosti, že z toho mrazí. Je těžké se smířit a člověk nemůže ani ceknout, když sám žádné řešení nenašel.
To je minulost - já se teď musím učit, abych rozuměla tomu, co poslouchám a hledat dveře, na které můžu klepat a zvonit. V tomhle virtuálním světě to jakžtakž jde, dokážu napsat dopis rabínovi i do Ameriky, když na to přijde, horší je zvednout telefon a zavolat rabínovi do Brna (to jsem ještě netušila, že v Brně teď rabín není  :'( nemusela jsem s tím telefonem tak bojovat..  :D) .. takže teď bych asi měla zavolat do Prahy..
 ;)   laila tov

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15