Autor Téma: Co je to kabala?  (Přečteno 28145 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Co je to kabala?
« Odpověď #25 kdy: 18. Ledna 2008, 11:01:11 »
Z hledika meho vzdelani a zamereni jsou cerne diry proste jen prirozenym koncem zivotniho cyklu nekterych hvezd. Jen bych podotkl, ze kolapsary cerne diry byly predpovezeny jeste pred zacatkem vitezneho tazeni kvantove fyziky. Zakladni predpoklady, vztahy a rovnice byly znamy uz tehdy. A treba prave Einstein do sve smrti odmital kvantovou fyziku, resp. kvantove pojeti vesmiru s dnes jiz okridlenou vetou "B-h nehraje v kostky".
Ale zpet k cernym diram a kabale - s vasim nazorem muzu neslouhlasit, ale to je tak vsechno, co muzu  ;D Predpokladam, ze srovnavat veci ciste fyzikalne a naopak duchovne jsou naprosto rozdilne (a snad i nekolidujici) pristupy. Je to jako vazit a merit chleba, nebo jeji videt ne jako hroudu upecene mouky, ale jako neco duchovne vyznacneho. Nebo jina metafora - draty muzu merit, vazit, chemicky analyzovat, ale o elektrine se nedozvim ani zbla.

P.S. stary matfyzacky vtipek rika, ze cerne diry jsou mista, kde B-h delil nulou  :D
« Poslední změna: 18. Ledna 2008, 11:04:12 od Vader »

Elazar

  • Host
Re: Co je to kabala?
« Odpověď #26 kdy: 18. Ledna 2008, 14:22:06 »
 :D :D Ani jedno ani druhé.. Popravdě Kaplana moc nemusím. Snaha implantovat myšlenky středověkého kabalisty na něco, o čem dotyčný nemohl mít ani šajn, mi přijde zbytečná. I když musím ocenit, že alespoň jeden z mála autorů publikovaných do češtiny (byť s prazvláštním překladem) ví tak nějak o čem píše.
Jinak Kabala se samozřejmě učí jako obor na univerzitách a samozřejmě je i součástí výuky na ješivot - neříkám že na všech, ale na řadě se kabalistické texty (nebo úvod k nim) studují.

Čekal jsem na Vaderovu odpověď, protože já o fyzice nevím skoro nic - sice je mi známa jistá teorie paralelních vesmírů, která má možná hodně společného s paralelními čtyřmi světy v kabale, ale jak praví lidové přísloví, co mi není rovno, po tom je mi *****, takže jakožto člověk po osvícení ani držení Jména netoužící a uvažování ryze přízemního jsou mi tyto věci dalece přesahující můj životní obzor vpodstatě ukradené. Mystika mě zajímá je do té míry, dokud se dotýká země, po které chodím a na které žiju. Černé díry a astrofyzika sama je sice fantastická věc, ale já to nikdy nestudoval, takže zde pro mě platí quod licet Iovi, non licet bovi..

Offline gvodrazka

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 1 001
  • Pohlaví: Mužské
Re: Co je to kabala?
« Odpověď #27 kdy: 18. Ledna 2008, 15:19:48 »

No právě, Vadere: životní cyklus. Ale co rozhodlo o tom, že ta či ta planeta se zhroutí, že někde dojde k zakřivení časoprostoru, ? prostě kde se vzaly všechny ty zákonitosti? Ano, mohu říci, tato planeta se vlivem fyzikálních zákonů, které znám, zhroutí sama do sebe. Ale kdo určil existenci tohoto zákona?  Kdo určil, že atomy vodíku a kyslíku budou takových vazbách, že nevytvoří kámen, (nemluvím o ledu), ale kapalinu? Kdo rozhodl, že na Venuši jsou možná živé organizmy vyrovnávající se se soustavou sloučenin na bázu dusíku a síry, obdobně jako my s uhlíkem vodíkem a kyslíkem? Resp. kdo určil tyto vazby? Nekonečno je útěšnější představa nežli konečno, protože jinak následuje nutná otázka: co je za tím konečnem? Zkuste si to na chvíli představit: Někdo použije obrat : ??až na hranice vesmíru?. Představte si, že jste na ?hranicích vesmíru? a díváte se ?za hranice?: Co za nimi spatříte?
Myslím, že kabala nás učí jinému způsobu uvažování a myšlení. Neustále se mi obsesivně vtírá na mysl toto přirovnání: je to jako když moucha pořád naráží na jednu polovinu okna do okenní tabulky, zatímco druhá polovina okna je otevřena dokořán. Ta moucha si myslí, že její cesta je správná, protože před sebou skrze sklo vidí volný prostor, ale nemůže pochopit, proč u všech všudy nemůže prorazit dál, když před sebou nevidí žádnou překážku. Přitom by stačil jen malý oblouček a mohla by vyletět tou otevřenou polovinou okna opravdu do prostoru, ale ona na to při svých současných možnostech není schopna přijít?
Možná nám k pochopení vesmíru stačí jen ten ?malý oblouček?, jakýsi úhybný a neočekávaný manévr v uvažování, který nám umožní pochopit nyní nepochopitelné a v budoucnu (teď přijde sci-fi od Clarka) člověka vyslat během okamžiku na vzdálenosti milionů světelných let tím, že z něj učiníme čirou energii a v destinaci ho zase vrátíme do lidské podoby? Co je tím ?malým obloučkem? ? Kabala? Víra? Exaktní vědy?
Elazare, jste vážně tak přichycen k zemi?

Tak teď už definitivně Gut šabes


Offline fanuel

  • Starší člen
  • ****
  • Příspěvků: 263
  • Zdravím
Re: Co je to kabala?
« Odpověď #28 kdy: 19. Ledna 2008, 08:40:38 »
Zdravím, to je veliké tajemství že svět si klade otázky typu, co, kdy , a jak???????Ale veliký architekt (B) byl na to sám a je to jeho hra.Kdo a kdy dal komu právo pochybovat a  aby ho poučoval????? Kdo může být tak troufalý a hrát si na (B) na zemi ??? Odpověď je jednoduchá pyšný a troufalý člověk, který zapoměl na prostou větou!!!!!! Pomni člověče že nejsi nic míň , nic víc než prach a v prach se obrátíš. Záchrana je jen v (B) a studium jeho dostupných informací, které nám předali naši předci a to není málo.
 
P.S viz GMO+ umělá lidská bytost a to je s lidstvem konec,vlastně počátek.                                                                       Stanek (Fanuel)
« Poslední změna: 19. Ledna 2008, 08:42:36 od fanuel »

Elazar

  • Host
Re: Co je to kabala?
« Odpověď #29 kdy: 19. Ledna 2008, 23:40:22 »
Elazare, jste vážně tak přichycen k zemi?

Jsem neuvěřitelně přízemní člověk, vážně, to si ani neumíte představit. Přesně to, co jste popsal ve Vašem příspěvku, jsou věci, které jsou jistě úžasné (jako je cestování časoprostorem jako v 2001:Space odyssey, horizont událostí při ústí do červí díry), ale já po nich tak nějak netoužím - a z toho vyplývá i můj přístup ke kabale. Jsem zcela smířen s faktem, že žádného osvícení nedosáhnu a skrze daat stejně neprohlédnu (to se koneckonců nepodaří nikomu) - a přesto jsem šťasten  :)

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Co je to kabala?
« Odpověď #30 kdy: 20. Ledna 2008, 01:18:49 »
Gugi : prepokladam, ze jste se jen mechanicky preklepnul, nejde o gravitacni kolaps planet ale hvezd. A to ne ledajakych. Treba Slunce nemuze na cernou diru aspirovat (skonci jako bily trpaslik), ma na to prilis malou hmotnost. Kolaps, jehoz dusledkem je cerna dira postihuje hvezdy "tlustsi", cca 1.4 krat hmotnejsi nez Slunce. Kdo to stanovil ? Vy se ptate ? Kdo jiny mohl stanovit zakonitosti vesmiru, nez B-h, ktery vesmir stvoril ?
Co se tyka konce vesmiru, je to trosku osemetnejsi. Vesmir neni nekonecny, ale je bez konce. A to vse diky zakriveni prostorocasu (nespravne casto nazyvanem casoprostor). At byste letel kterymkoliv smerem, pak i kdybyste byl vekove neomezen, nikdy nedoletite na jeho konec. Zkratka, nemuzete si stoupnout na konec vesmiru a snazit se divat dal. To ovsem neznamena, ze je nekonecny. Ve vesmirne geometrii si pojmy "bez konce" a "nekonecny" nejsou rovny. Koneckoncu, uz se vam podarilo na nasi maticce Zemi dojit na jeji konec ? Jiste, je to velmi pokulhavajici prirovnani, ale pokus tu byl.
Co se tyka pochopeni vesmiru (a koneckoncu vseho a vubec), pak si nemyslim, ze my, lide, budeme kdy schopni rici "Poznali jsme vsechno, vsechno vime, vsechno zname, a od ted se muzeme vesele nudit". Osobni poznamka : preferuji poznavani pred poznanim, protoze proces poznavani je mnohem zabavnejsi, nez mit ucelene poznani. Koneckoncu nezavidim B-hu jeho postaveni - vse stvoril, vi vse. Z meho lidskeho hlediska to musi byt strasne ubijejici a nudne... Ale to uz jsem zabredl do antropomorfismu.
Jeste male rypnuti stran dvou vodiku a jednoho kysliku - zmente trochu tlak nebo teplotu, a voda to nebude i kdybyste se na hlavu postavil  ;) A opet - kdo to vsechno urcil a stanovil ? Vy se ptate ? Zrovna vy ?
Jeste ohledne celkoveho poznani B-ha a Jeho Jmena - rozhodne nemam ambice neco takoveho zkouset pochopit ci uchopit. Pripada mi to prilis nebezpecne. Budu manipulovat se zbranemi, nebo zkouset plachtit Boeingem bez paliva. Pri tom vsem mam sanci na preziti a zachovani zdraveho rozumu. Koneckoncu jsem drive jak zavodne strilel, tak sportovne letal. Poznat a uchopit Jmeno ? Ne, do toho nejdu.

P.S. co se vety "vsechno vime, vsechno zname, vsechno umime" tyce, pak jsem zaslech od jednoho znameho peknou anekdotu :
Prijdou vedci za B-hem a rikaji mu "B-ze, uz te vubec nepotrebujeme, vsechno vime, vsechno zname, zname tajemstvi zivota, dokazeme take z prachu stvorit zivot". B-h se pousmeje a pravi "Fajn, ale tvorte si ho ze SVEHO prachu"  :)
« Poslední změna: 20. Ledna 2008, 03:05:35 od Vader »

Offline gvodrazka

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 1 001
  • Pohlaví: Mužské
Re: Co je to kabala?
« Odpověď #31 kdy: 21. Ledna 2008, 08:12:47 »
 :)

Zdravím Vadere, otázky: kdo to stanovil, kdo to určil? byly samozřejmě otázky "řečnické", sloužící pouze k vyprovokování stanovisek. B"h nemůže být nikdy pochopen, vysvětlen, uchopen a pojmenován. Ani já "do toho nejdu". Když ráno říkám: ... - raba emunatecha." uznávám, že On je přístupný pouze přes víru. Všechno okolo snah o vysvětlení jsou jen směšné lidské tanečky. Tohle je můj názor a promiňte, že jsem Vás přinutil k prezentaci Vašich názorů. Potřebuji poznat účastníky.

Mám dojem, že Elazar poznal o něco dříve než Vy, že provokuji ( a proto odpovídá jak odpovídá).

Tak zase nashle.
gv

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15