Autor Téma: Další diskriminace izraelských sportovců  (Přečteno 2571 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline mrstejskal

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 867
  • Pohlaví: Mužské
    • Lubomírovy Listy
Další diskriminace izraelských sportovců
« kdy: 7. Dubna 2018, 21:43:03 »
V tuniském Hammametu začalo v pátek 6. dubna mistrovství světa juniorů v taekwondu. Vlastně ještě ani nezačalo a už bylo zatíženo obřím protiizraelským skandálem.
Akce se měla zúčastnit také izraelská reprezentace. Ve složení Dana Azranová, Nicol Adamsktová, Abišag Sembergová a Tom Pashcousky. Měla – ale bylo jí to soudně zakázáno.


Jakže? Soudně zakázáno?

A jakým soudem? Inu, tuniským.

Jak se vůbec tato záležitost dostala k soudu? Jednoduše. Skupina tuniských aktivistů sdružených v uskupení „National Commission for Supporting Arab Resistance and Opposing Normalization and Zionism“ (Národní výbor pro podporu arabského odporu a proti normalizaci – rozuměj vztahů s Izraelem – a sionismu) dala k soudu žalobu, jejíž podstatou je asi toto: přítomnost sportovců z Izraele by byla v rozporu s ustanoveními ústavy a dohodami podepsanými tuniskou vládou, neb podle jejich názoru je Tunisko věrné politice odsuzující a odmítající sionistickou okupaci a kolonizaci, stejně jako politice bojkotu a odmítání jakýchkoli kontaktů se sionistickou entitou.

Žaloba byla podána na šéfa tuniské federace taekwonda Ahmeda Gaaloula, aby mu bylo znemožněno jako hostiteli šampionátu Izraelce pozvat. Soudce žalobě vyhověl – a na světě je další sportovní skandál.

Nedosti na tom. Když se do Tuniska vydal - letadlem z Paříže - předseda Izraelské asociace taekwonda Michal Madar, aby účast reprezentantů své země předjednal, byl na letišti v Tunisu, ačkoli měl francouzský pas, zadržen a vrácen nejbližším spojem zpátky do Francie.

Pro úplnost dodejme, že Izraelci, vědomi si arabské nenávisti, byli ochotni vystupovat v Hammametu bez symbolů svého státu na sportovním oděvu a stejně tak byli ochotni vzdát se i vlajky a též národní hymny, kdyby vybojovali zlatou medaili.

Ani to nestačilo – arabská nenávist je nekompromisní.

Jak uvádí server Ynetnews, tuniská strana tvrdí, že Izraelci nepředložili včas vyplněné registrační formuláře a žádosti o víza, což Madar kategoricky odmítl: „Tunisané na naši žádost dlouho nereagovali, pak dali slib, že víza udělí a teď lžou, že jsme potřebné dokumenty nedodali včas.“

Závěr z jednání tuniských hostitelů nechť si udělá každý sám.

*
09/04/2018 - Doplnění článku

 Na tento skandál nemohl řídící orgán světového taekwonda nereagovat. Nejen proto, že konání tubniských pořadatelů odporuje všem zásadám fair play a principům mezinárodních sportovních vztahů, ale ještě z jednoho „technického“ důvodu. Hammametský šampionát je jediným kvalifikačním podnikem v taekwondu pro letošní Letní olympijské hry mládeže, které se budou konat v říjnu v Buenos Aires.

 
Tunisané tím, že izraelské reprezentaci neumožnili na MS juniorů soutěžit se  dopustili dvojí diskriminace – kromě již uvedené (neúčast v Hammametu) také neumožnili Izraeli kvalifikovat se v taekwondu na buenosaireské letní hry.

 
Ještě v sobotu 7/4 se na stránkách Světové federace taekwonda (World Taekwondo) objevilo vyjádření „Circumstances affecting the ability of Israel to participate at the Taekwondo Youth Olympic Games Qualifier and Junior Championships“, v němž se uvádí, že „hluboce lituje“ k čemu v Hammametu došlo a vyjadřuje přesvědčení, že „sport by měl být mostem mezi kulturami a národy, nikoli bariérou“ (v této pasáži připomíná příklad ze ZOH v Jižní Koreji, pokud jde o korejsko-korejské kontakty a také společný korejský ženský hokejový tým).

 
Následuje klíčová pasáž, v níž se praví, že v současné době probíhají diskuse s MOV, Tuniskou federací taekwonda a místními organizátory o vyřešení nastalé situace. To zahrnuje řešení týkající se kvalifikace izraelských sportovců na Olympijské hry mládeže v Buenos Aires v roce 2018 tak, aby nebyli znevýhodněni.

 
Závěrem prohlášení vyjadřuje naději, že pomocí těchto jednání bude možné napříště podobné rozpory překonat.

 
SLOVO MODERÁTORA
Nic proti tomu, ale otevřeně je nutné říci, že „řešit“ problémy s těmi, kdo to celé zavinili je absurdní. Toto není první případ, kdyby byli Izraelci z politických důvodů diskriminováni a kdy byly porušeny elementární principy fair play. Je to stále dokola jedno a totéž. Praxe je taková, že Arabové (resp. i nearabské muslimské země) izraelské sportovce všemožně šikanují a ponižují, bafuňáři v mezinárodních řídících orgánech toho či onoho sportu pak vyjádří „hluboké politování“ (div že ne údiv a překapení) a následně naději, že příště se to snad už nestane.

 
Postupovat je nutné docela jinak. Každá arabská (muslimská) země, která se uchází o pořadatelství jakéhokoli mezinárodního sportovního podniku, musí dát předem závazné garance, že vůči Izraelcům se bude chovat naprosto stejně jako k účastníkům všech ostatních zemí. To znamená žádná byrokratická šikana, žádné zákazy národních symbolů, žádné  odmítnutí hrát izraelskou hymnu v případě zisku zlaté medaile a tak podobně. Pokud toto nebudou zmíněné země ochotny akceptovat, pak je nutné jim pořadatelství nekompromisně odebrat – a pro tyto případy je třeba mít připravenou záložní variantu.

 
V případě, že garance během konání dané sportovní události poruší, musí následovat trvdé sankce, ať už ze strany mezinbárodní federace příslušného sportu, případně MOV. Jedině tak se podaří z mezinárodního sportu vykořenit rakovinu protiizraelské diskriminace a zavést normální poměry, tedy rovné podmínky pro všechny.

 
Pakliže ale budou peníze (zejména arabské petrodolary)  „až na prvním místě“, nápravy se nedočkáme nikdy a zvrácené poměry ve sportu budou trvat dál. A dál budou činovníci světového sportu farizejsky  „litovat“ a „vyzývat“ a „vyjadřovat naději“.

 
Současná situace, která v taekwondu do očí bijícím způsobem diskriminuje izraelské juniorské reprezentanty by nenastala, kdyby si činovníci mající tento sport na mezinárodní úrovni na starosti počínali od počátku přidělení MSJ Tunisku tak, jak si počínat měli.

 
Je-li doping ve sportu problémem, a snad  každému je jasné, že problémem je, pak stejným problémem je diskriminace reprezentantů Státu Izrael z politických důvodů. Postupovat proti obojímu je nutné se stejnou razancí. Dočkáme se toho?
« Poslední změna: 9. Dubna 2018, 09:53:16 od mrstejskal »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15