Autor Téma: Menora  (Přečteno 12378 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Menora
« kdy: 29. Března 2007, 08:02:43 »
Mam dotaz, ktery dokaze asi nejlepe zodpovedet rabi Jicchak.
Kamarad mi z Jeruzalema privezl klasickou menoru se vhledem te z Chramu. Nevyrobil ji, koupil ji tam a ja jsem ji koupil od nej. Menora je plne schopna funkce a kazda z nadobek na olej lze odsroubovat, takze lze menoru upravit napr. na 6 nadobek a jedno prazdne rameno.
Dotaz zni : lze menoru pouzivat jinak nez k dekoraci ? Pokud ano, jsou nejake specificke pozadavky halachy na to jak ji pouzivat ?
Predem dekuji za odpoved.

Offline Jicchak

  • Globální Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 349
Re: Menora
« Odpověď #1 kdy: 30. Dubna 2007, 19:53:10 »
Při používání jde o jasné porušení zakazu neuhotovíš si jako je její podoba takže je dobře že lze jedno ramínko snadno sundat a lepší jej tam ani bez zapalování nedávat aby nedošlo k omylu.

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Menora
« Odpověď #2 kdy: 30. Dubna 2007, 19:58:18 »
Dekuji za vysvetleni. Na konec se jeste zeptam, jestli jde zakaz z Tory nebo zakaz rabinsky (nic se na tom nemeni, jen bych chtel mit plne jasno). Predem diky.

Offline Jicchak

  • Globální Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 349
Re: Menora
« Odpověď #3 kdy: 30. Dubna 2007, 21:18:44 »
Jde o zákaz Tóry, zrovna tak je zakázáno udělat olej používaný na pomazání.

eleazar

  • Host
Re: Menora
« Odpověď #4 kdy: 28. Října 2007, 14:20:29 »
Kde je  v Tóře zákaz vyráběz kopie Menory, případně je používat? (Ne, že by se mně takový činnost nehnusila sama od sebe, ale pro pořádek, aby se vědělo)

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Menora
« Odpověď #5 kdy: 28. Října 2007, 14:31:28 »
Domnivam se (je to opravdu jenom moje domnenka), ze jde o vyvozeni ze zakazu uziti/napodoby oleje, kadidla a jinych veci. Ostatne tyto veci, vcetne menory, byly urceny primo pro Mishkan. Nevim o explicitnim vyjadreni typu "Nebudete pouzivat menoru ve svych stanech, kluci usati", ale paralela s kadidlem tu je.
Kazdopadne nejlepe dokaze odpovedet asi r. Seifert, tedy az pote, co jeho provider zacne fungovat opet tak, jak ma.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15