Autor Téma: Židovský hřbitov v Uh. Brodu.  (Přečteno 12058 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline Kjan_

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 24
  • Pohlaví: Mužské
Židovský hřbitov v Uh. Brodu.
« kdy: 27. Června 2011, 15:46:51 »
Navštívil jsem nebo lépe řečeno navštívit jsem chtěl židovský hřbitov v Uh. Brodu. Bohužel je celý zarostlý travou, brána zamčená. Malá synagoga stojící vedle je rovněž zamčená a přes skleněné dveře je vidět návštěvní kniha na stole za dveřmi a část hlavní místnosti s nápisy a několika svíčkami na zemi.  Na dveřích jsou kontakty na kulturní odbor MÚ Uh. Brod.  Vedle synagogy je malý domek, se jménem na zvonku. Tam byl původně ubytován správce, jak mě sdělila obyvatelka protějšího sídliště, ale nyní je domek prázdný. Vzhledem k tomu, že Uh. Brod obývala početná židovská komunita, není to pohled pěkný. Kdybych bydlel v Uh. Brodě, docela rád bych se jako důchodce správy památky za nějaký menší obnos zhostil, jsa daleko, možné to není. Ale snad by se někdo z domácích našel a i těch pár korun v rozpočtu města, na alespoň občasnou základní údržbu.
יוחנן

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re:Židovský hřbitov v Uh. Brodu.
« Odpověď #1 kdy: 27. Června 2011, 21:05:10 »
Hřbitov jsem fotila v dubnu 2008. Správce tam byl. Hřbitov patří pod správu ŽOB, zkusím zjistit, jak je to se správcováním teď..

https://matar.rajce.idnes.cz/zidovsky_hrbitov_Uhersky_Brod_04_08/

Offline mattyah

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 12
  • Pohlaví: Mužské
Re:Židovský hřbitov v Uh. Brodu.
« Odpověď #2 kdy: 28. Června 2011, 16:35:19 »
Dlouho se do Uh. Brodu plánuju vypravit, moje mišpoche pochází právě z tamního ghetta. Jednotlivé náhrobky asi online k nalezení zatím nejsou nebo ano?

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re:Židovský hřbitov v Uh. Brodu.
« Odpověď #3 kdy: 28. Června 2011, 17:35:50 »
Určitě ne. A kdoví, jestli existuje vůbec nějaká dokumentace.
Achab v Brodě dokumentaci nedělal a pokud nějakou má ŽOB, tak ta není volně přístupná.

Offline Kjan_

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 24
  • Pohlaví: Mužské
Re:Židovský hřbitov v Uh. Brodu.
« Odpověď #4 kdy: 28. Června 2011, 18:19:56 »
Omlouvám se, trošku mě to není jasné. Vzhledem k tomu, že na dveřích jsou kontakty na MÚ, myslel jsem, že je památka v jeho správě.  A ten správce udržoval památku za to, že tam bydlel, nebo byl placen MÚ, nebo byl placen ŽOB ?  A existuje nějaká menší ŽO v Uh. Brodu ?  Prosím za pochopení, ptám se čistě ze zájmu, není za tím snaha o přivýdělek pro někoho.
יוחנן

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re:Židovský hřbitov v Uh. Brodu.
« Odpověď #5 kdy: 28. Června 2011, 18:34:56 »
Židovské obce na Moravě jsou jen v Brně, v Olomouci a v Ostravě.
Správa všech hřbitovů na jižní Moravě patří pod ŽOB. Jak to je se správcem v Brodě to opravdu nevím, bylo to před třemi lety a byl to starší pán. Měla jsem na něj někde telefon, ale už nemám..

Obvykle bývá kontakt na správce na příslušném místním nebo městském úřadě.

Offline Kjan_

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 24
  • Pohlaví: Mužské
Re:Židovský hřbitov v Uh. Brodu.
« Odpověď #6 kdy: 28. Června 2011, 18:54:37 »
Děkuji, neměl jsem dostatek času a tak jsem dále nezkoumal, zda by mě na MÚ umožnili vstup.  Ale asi těžko, to by musel jít někdo se mnou a tomu někomu by se nejspíš příliž nechtělo.  :(
יוחנן

Offline Kjan_

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 24
  • Pohlaví: Mužské
Re:Židovský hřbitov v Uh. Brodu.
« Odpověď #7 kdy: 28. Června 2011, 18:56:51 »
Opravuji: příliš
יוחנן

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re:Židovský hřbitov v Uh. Brodu.
« Odpověď #8 kdy: 28. Června 2011, 19:04:43 »
nemyslím.. to asi jak kde..
Třeba v Sušici mi bez obav půjčili klíče od obou hřbitovů a i jinde to funguje podobně..

Offline Kjan_

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 24
  • Pohlaví: Mužské
Re:Židovský hřbitov v Uh. Brodu.
« Odpověď #9 kdy: 28. Června 2011, 19:25:19 »
To je dobré. Já ale nejsem člen ŽO, nýbrž jen člověk zpřízněný a to by jim možná nestačilo. (?)  Doufám, že příště bude času více a tak bych to mohl vyzkoušet.  Mohl bych si i udělat pár snímků, je-li to povoleno. Aby např. bylo později vidět "před" a "po".    :)
יוחנן

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re:Židovský hřbitov v Uh. Brodu.
« Odpověď #10 kdy: 28. Června 2011, 19:39:35 »
Já taky nejsem člen žádné židovské obce, místním úřadům je tohle vcelku jedno. Fotit obvykle jde bez problémů.. (jen nevím "před" čím a "po" čem..)

Offline gvodrazka

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 1 001
  • Pohlaví: Mužské
Re:Židovský hřbitov v Uh. Brodu.
« Odpověď #11 kdy: 29. Června 2011, 08:27:16 »
Kjan zjevně předpokládá, že hřbitov zpustne ještě hůře. Hodlá zavčasu zdokumentovat stav hřbitova "před" očekávaným zpustnutím a dokumentaci pak konfrontovat se stavem nastalým, tedy "po".
Marcela zachytila už v r. 2008 známky počínající devastace. :(

Offline Kjan_

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 24
  • Pohlaví: Mužské
Re:Židovský hřbitov v Uh. Brodu.
« Odpověď #12 kdy: 29. Června 2011, 17:50:44 »
 Kjan zjevně předpokládá, že hřbitov zpustne ještě hůře. Hodlá zavčasu zdokumentovat stav hřbitova "před" očekávaným zpustnutím a dokumentaci pak konfrontovat se stavem nastalým, tedy "po".
Marcela zachytila už v r. 2008 známky počínající devastace. :(  ------------------------ Ó ne ne. Právě naopak, je v tom víra, že stav bude v době dohledné lepší a bude tak vidět, co se udělalo.  Jiná možnost mě vůbec nepřišla na mysl, jsem zkrátka pozitivněsmýšlejícíindividuum.
יוחנן

Offline Kjan_

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 24
  • Pohlaví: Mužské
Re:Židovský hřbitov v Uh. Brodu.
« Odpověď #13 kdy: 29. Června 2011, 18:03:10 »
Marcela:  Já taky nejsem člen žádné židovské obce, místním úřadům je tohle vcelku jedno. Fotit obvykle jde bez problémů.. (jen nevím "před" čím a "po" čem..)   -------------------   Děkuji za dobrou zprávu, před a po - aby někdo chytrý později neřekl, že se nic pro zlepšení stavu neudělalo.  To se pak těžko dokazuje, a já budu ten, kdo ty staré snímky předloží.   ;)
יוחנן

Offline Kjan_

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 24
  • Pohlaví: Mužské
Re:Židovský hřbitov v Uh. Brodu.
« Odpověď #14 kdy: 29. Června 2011, 18:08:48 »
Pozn. Další samovolná devastace už prakticky není možná.  Tu a tam nějaké stéblo navíc, jinak budou snímky identické, pokud, doufejme, nezasáhne ruka vandalova.
יוחנן

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re:Židovský hřbitov v Uh. Brodu.
« Odpověď #15 kdy: 22. Července 2011, 15:42:53 »
Pozn. Další samovolná devastace už prakticky není možná.  Tu a tam nějaké stéblo navíc, jinak budou snímky identické, pokud, doufejme, nezasáhne ruka vandalova.

 :( :( :(
https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/z-regionu/vandalove-ponicili-zidovsky-hrbitov-v-brode/

Offline Kjan_

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 24
  • Pohlaví: Mužské
Re:Židovský hřbitov v Uh. Brodu.
« Odpověď #16 kdy: 1. Listopadu 2011, 17:48:07 »
Ach jo, už jsem tady dlouho nebyl, je mi to líto a byl bych skutečně rád, kdyby hrozící tresty mohly být uplatněny.
יוחנן

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15