Autor Téma: Sčítání  (Přečteno 8642 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

chaje

  • Host
Sčítání
« kdy: 25. Března 2011, 10:37:13 »
Uvedete při sčítání svoje náboženství? Ptám se hlavně židů, křesťané asi nemají tolik důvodů neuvádět...V současném sčítání je otázka náboženství nepovinná, tj. nemusíte vyplňovat....já mám docela obavy a nechám kolonku volnou, totéž u mých dětí, tj. vypadnou jim čtyři židi. Udělá to většina a výsledkem bude, že u nás židé nejsou? Přitom přibližné počty členů žid. obcí jde najít na více místech na internetu....Jak si s tím úřední šiml poradí? Co myslíte...

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re:Sčítání
« Odpověď #1 kdy: 25. Března 2011, 10:42:51 »
I u křesťanů je to na hraně. Když uvedete, může to být v nějaké databázi na věky spojeno s Vaším jménem a rodným číslem.

ČSÚ tvrdí, že se budou osobní údaje oddělovat od ostatních, tzv. anonymizovat, ale to je v rovině čestného slova - v praxi zatím
víme jen to, že se odpovídá na jméno + rodné číslo i na náboženství na stejném papírovém nebo webovém formuláři.

Stát současně tvrdí, že bude podle toho, kolik lidí se přihlásí k tomu kterému náboženství, v budoucnu rozdělovat státní příspěvky církvím/náboženským společnostem. Takže je to v podstatě dilema - přiznat se ke svému náboženství a zajistit mu tak v očích státu o jednoho příslušníka (a tedy i peníze) více anebo si chránit svoje soukromí, ale "šidit" svoji náboženskou obec...

Osobně si myslím, že sčítání ve vztahu k náboženství mělo být provedeno na odděleném formuláři, který by byl zcela anonymní. Nicméně tak to prostě není. Takže dilema zůstává....

Offline gvodrazka

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 1 001
  • Pohlaví: Mužské
Re:Sčítání
« Odpověď #2 kdy: 25. Března 2011, 12:35:45 »
Dear Chaje: :D
 
Už před pár týdny jsem se rozčiloval, že odpovědi na otázky pod č.11,12 sčítacího formuláře jsou nesnadno formulovatelné. To proto, že pod národností si každý představuje něco jiného. Kdosi se tázal, zda může v č. 11 uvést odpověď "Valach". Bylo mu řečeno, že beze všeho, když se tak cítí. To je povzbudivé - člověk může uvést i "povltavský Hebrejec"....  :D 
Kromě toho tu existuje i jistý významový posun. Když se například podíváte do izr. pasů zjistíte, že v kolonce "Nationality" je uvedeno "Israeli", ač by se dalo očekávat "Jewish".
Z tohoto hlediska se také nekryjí národnosti s jazykem. Nemluvíme argentinsky, australsky, brazilsky, kanadsky ani rakousky. ;D  (Občas si přesto zanadávám rakouským dialektem obvyklým kolem Sao Paula) :D
 
Požadovaný gramatický tvar odpovědi k otázce č. 12 nekoresponduje s jejím zněním. Ptají se mne po víře a já mám odpovědět názvem jedné z registrovaných církví. Čili místo adjektivem musím odvětit substantivem. Místo židovská víra jsem nucen uvést tvar Federace ...atd. Je to nešikovné, skoro bych řekl až pitomé.  ::)
 
Řekl bych, že je důležité (z hlediska absolutních počtů - nikoliv z hlediska lezení lidem do soukromí) zjistit, kolik lidí se hlásí k té které víře. Alikvotně tomu budou odpovídat i příslušné příspěvky státu na činnost těchto církví; eo ipso, když se ukáže, že v  ČR "neexistují" židé, bude méně penízků... ;D To říká Scooolie velmi správně.
 
Nerozhodným (či nerozhodnutým) doporučuji konzultovat věc s expertem přes statistiku - s panem Fišerem.  ;)
 
Takže moje odpovědi jsou jasné.

chaje

  • Host
Re:Sčítání
« Odpověď #3 kdy: 25. Března 2011, 14:19:38 »
S těmi příspěvky to může být správný postřeh, za předpokladu, že se skutečně dotace takto zcela mechanicky přidělují (ví to někdo?)...a na základě sčítání obyvatel jednou za deset let (skutečně??? deset let stejné peníze každý rok??)   ...přece církve a obce mají svoje statistiky o počtu členů...pravda, nerada bych, aby v zájmu kontroly tyto databáze byly zveřejněné nebo předávané ministerstvu...přesto si myslím, že spíše tyto organizace každý rok aktualizují pro úřady počet členů

za druhé i kdyby to tak bylo, kdo mi určí, zda je pro mě výhodnější ochránit rodinu před možným nebezpečím v budoucnu (v současnosti nepříliš pravděpdobným) nebo prospět své obci? Pravda, vzhledem k tomu, žejsme členy té obce, tj. součástí její databáze, ochrana není nikjak velká, jist+ě by se k té databázi dalo bez problémů dostat...


takže co? vyplňujete nebo ne? bez vytáček :-)

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re:Sčítání
« Odpověď #4 kdy: 25. Března 2011, 14:44:11 »
Ještě nevím, zda vyplním. Popravdě nejsem si ani jist, jestli budu vyplňovat vůbec něco. Mám tak trochu chuť nechat si dát ve správním řízení pokutu a hnát to přes odvolací řízení až k ústavnímu soudu. Část těch informací stát už dávno má (moje jméno, rodné číslo), část ať si seženou soukromé firmy jinak... Takže zatím váhám, zda zcela a ostentativně bojkotovat anebo řešit, co odpovědět.

Offline gvodrazka

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 1 001
  • Pohlaví: Mužské
Re:Sčítání
« Odpověď #5 kdy: 25. Března 2011, 14:48:35 »
Dear Chaje: :D
Svojí vlastní úvahou jste dospěla k závěru, že když na to přijde, ochrana osobních dat může být prolomena skoro pokaždé, pokud k tomu bude existovat něčí vůle.
Sčítací formulář je něco podružného, něco, co nemůže nic ovlivnit. Ve sčítání a statistické evidenci bych problém neviděl. Antisemitismus nebude méně intenzivnější, nevyplníte-li kolonky č. 11. a 12. Mám snad chodit kanálama a pohybovat se přískoky od zdi ke zdi?

Mnou již jednou zmiňovaný Jack Oplatka z povídky E.E.Kische byl hrdý na to, že je žid a zároveň i na to, že jako žid nevypadá.

Já kolonky č. 11 a č. 12 vyplňuji. „Židovská“ a „Federace židovských obcí…“

Keine cores. Gut šabes. :D

chaje

  • Host
Re:Sčítání
« Odpověď #6 kdy: 25. Března 2011, 15:12:45 »
to gvodrazka: mě jde spíše o děti, abych je do budoucna neohrozila...o mě mi ani tak nejde...:-( je to těžký...

to scoolie: včera jsem slyšela (neověřeno), že už evidují odmítače, prý jich je nějakých 8,5 tisíce, kteří odmítli převzít formulář...říkal mi to jeden z nich...prý je to někde zveřejněno....ono by to mělo význam, ale muselo by jich být tak o dvě nuly víc...

chaje

  • Host
Re:Sčítání
« Odpověď #7 kdy: 25. Března 2011, 15:12:59 »
gut šábes ;)

Offline Tomsik

  • Starší člen
  • ****
  • Příspěvků: 407
  • Pohlaví: Mužské
    • KVH Sayeret Nahal Praha
Re:Sčítání
« Odpověď #8 kdy: 25. Března 2011, 17:02:36 »
Po fajsbuuukove vyzve "Hrde se prihlasim k tomu, ze jsem ateista" skutecne nemam problem vyplnit viru, samo jde jen o podporu prerozdeleni verejnych penez, sam jsem nazoru ze cirkev se ma uzivit sama, ale na druhou stranu - uvidime kolik lidi se k vire skutecne nakonec prihlasi, bude to spis zajimavost nez prakticka vec, jako cele scitani...

Pepino65

  • Host
Re:Sčítání
« Odpověď #9 kdy: 27. Března 2011, 17:23:55 »
Já jsem nevyplnil ani jednu z předmětných kolonek, i když jsem ateista. Nevěřím celému sčítání, vyplním nezbytné a některé kolonky budou vyplněny nic neříkajícím způsobem - jiný, jiné, jinak. Všimli jste si, že některé kolonky z minulých sčítání vymizely, za to přibyly nové. Jistě svým způsobem je to logické, nač se ptát po standardech let minulých, ale v těchto končinách, pravda nejen v našich, se vesele kupčí s různými databázemi, proč někomu dávat něco zadarmo. Tam, kde musím uvést rodné číslo, přestává být sběr dat anonymní. Konečně, sdělení, že výstupy budou zanonymizovány, bylo zpochybněno již v reklamě na sčítání. Hasičí budou data využívat pro případné zásahy - bum, takže to je první trhlina. Kdo to dostane další? Na závěr: přiznám se, že jsem srab, kdybych byl odvážnější, rozhodně ode mne ty cáry papíru nedostanou.

Offline bibin

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 517
Re:Sčítání
« Odpověď #10 kdy: 27. Března 2011, 18:01:12 »
přece o zpracování pečuje  :-* americká firma :-*  cestou "tajných" pošťáků (pošťaček), které informačně sdílejí všechno s každým na vsích a městech. Jedině, požádat o přidělení nového (krycího) r.č. Ostatně, tyto sčítací archy uměla užívat už carská ochranka. Proč by tomu mělo být jinak...

Offline gvodrazka

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 1 001
  • Pohlaví: Mužské
Re:Sčítání
« Odpověď #11 kdy: 28. Března 2011, 10:56:21 »
:o  Následkem permanentní kampaně jsem zpitoměl natolik, že uvádím údaje:
 
Ivan Barandovič Smichov
Ilja Ohradovič Žižkov... 
zaměstnán jako obrubovač obrubníků.
S jistotou vím pouze to, že nejsem gravidní… :-\
 


Offline bibin

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 517
Re:Sčítání
« Odpověď #12 kdy: 28. Března 2011, 12:07:00 »
Protože se traduje, že na nějakém dokladu bylo: Petr Olej, nevidím na tom, z hlediska Ilji Ohradoviče nic divného... :D

david

  • Host
Re:Sčítání
« Odpověď #13 kdy: 28. Března 2011, 12:55:48 »
Přátelé, nebuďme paranoidní  :)
To je jako s tou světovládou vyvolených.
Při sčítání přeci nejde o sčítání. 2,5 miliardy náklady na sčítání to je oč tu běží.
 
Je ovšem fakt, že proč by měla  každá listonoška vědět o našich osobních záležitostech.
Ale formulář se dá vyplnit na netu.
Pak už zneužití, využití dat je jiná věc.
Ale to by nám měl pan Fišer vysvětlit. Už na něj odkazoval zde přítomný pan gvodrážka.
Proč by měl mít prsty v něčem nekalém pan Fišer? Jistě se sčítání připravovalo delší dobu.
 
 

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15