Autor Téma: ortodxové (a další)  (Přečteno 10076 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

vindah

  • Host
ortodxové (a další)
« kdy: 11. Května 2010, 19:05:13 »
Tak jsem zase po nějaké době potkala na FBooku člověka, který se mnou bych ochotný i trpělivý mluvit hebrejsky a opravovat mě... nicméně myslím že jsem ho nakonec asi naštvala, i když vbec nevím čím, ... po úvodních jméno, kde bydlíme atd., došlo na to jestli dodržuji mitzvot (jako že on by ortodoxní-nebo to tvrdil), atd., že prý mluvím celkem ok ivrit a kde se učím a tak... okey, řikám že jo, že se učím, učím, a snažím se dodržovat co je v mých silách...
a jakmile došlo na to, že nejsem košér podle halachy, tak ale zničehonic, do mě začal ale neskutečně rejpat, jakože jakto že si vůbec dovoluju se do toho míchat, jak to že se vůbec zajímám... tak nevím, byl až celkem vulgární, hmmm.. stává se vám to? já teda nevím, ale tohle už je poněkolikáté co se se mnou nějaký "rozený žid" odmítá ale naprosto očemkoli bavit...(ale většinou mi teda aspoň slušně řeknou ať už nepíšu)
mějte se

Offline lechem

  • Plný člen
  • ***
  • Příspěvků: 127
  • Pohlaví: Mužské
Re: ortodxové (a další)
« Odpověď #1 kdy: 11. Května 2010, 19:24:36 »
Jo tak to už jsem zažil. A ještě komičtější to bylo, když jsem se pak s překvapením dozvěděl, že onen strážce čistoty je konvertita.

Prostě si řekněte, že jste se právě srazila s blbem. V tomto případě "
הו טיפש

Zdravím Lechem

Offline gvodrazka

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 1 001
  • Pohlaví: Mužské
Re: ortodxové (a další)
« Odpověď #2 kdy: 12. Května 2010, 10:15:09 »
Nenechat se odradit sršatostí. Trpělivost. Emoce a pocity stranou. Pokud Vás rozhodí tohle, pak byste se rovnala jen uzlíčku roztřesených nervů.

Když budete pozorně sledovat Fran Drescherovou, snad pochopíte bonton panující v mišpoche, potažmo mezi námi vůbec... 8)

Ale hlavně musíte vědět, že virtuální dialog není nic proti dialogu face to face... ;D

... tak už nevrčte.... ;D ;D



Offline Dan

  • Plný člen
  • ***
  • Příspěvků: 134
Re: ortodxové (a další)
« Odpověď #3 kdy: 12. Května 2010, 11:32:38 »
Jo tak to už jsem zažil. A ještě komičtější to bylo, když jsem se pak s překvapením dozvěděl, že onen strážce čistoty je konvertita.

Prostě si řekněte, že jste se právě srazila s blbem. V tomto případě "
הו טיפש

Zdravím Lechem

Ne nadarmo se říká poturčenec horší Turka. Takový poturčenec se pak snaží maskovat svůj původ extremní radikálností, a myslí si, že tak nebude odhalen.

Slečna se halt musí smířit s tím, že existuje i židovský rasismus a pocit židovské kulturně náboženské nadřazenosti, a že se najde dost týpků, kteří opovrhují vším nežidovským a neortodoxním. Blbci se najdou v každém národě, a Židé nejsou vůči blbosti imunní.

Offline gvodrazka

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 1 001
  • Pohlaví: Mužské
Re: ortodxové (a další)
« Odpověď #4 kdy: 12. Května 2010, 13:58:12 »
Ne.
Nevrlost našince z ortodoxní denominace je způsobena nelibostí nad ztrátou vzácného času, který mohl věnovat studiu, zatímco byl nucen věnovat se profánním záležitostem.  :(
Času je málo, studia mnoho. :D
Jenom mladí a nepoučení jedinci oplývají syndromem nesmrtelnosti .... ;D

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: ortodxové (a další)
« Odpověď #5 kdy: 12. Května 2010, 14:37:10 »
Oč krásnější je spása skrze víru, která přichází ihned, než pinožení mravenců, kteří se snaží během svého kraťoučkého života nastudovat Britskou knihovnu  :D

Aneb - chasidim maj recht  ;)

Offline gvodrazka

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 1 001
  • Pohlaví: Mužské
Re: ortodxové (a další)
« Odpověď #6 kdy: 12. Května 2010, 15:19:51 »
Voni křesťani musej´ mít furt něco extra - jim stačí se leknout a jsou spasený, ale my se musíme od malička biflovat, co je asur a co mutar (zakázané-dovolené), aby se na nás unsr sturmedike got nerozzlobil.  ;D ;D


Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re: ortodxové (a další)
« Odpověď #7 kdy: 12. Května 2010, 15:36:58 »
ale my se musíme od malička biflovat, co je asur a co mutar

https://www.youtube.com/watch?v=pnRo0Kroz90

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: ortodxové (a další)
« Odpověď #8 kdy: 12. Května 2010, 16:23:21 »
Nekdo kdo tvrdi ze se venuje vylucne Tore nikdy neni na dacebooku, tak at se hoch uklidni.
Proste srazka s blbcem a to slovo v hebr je celkem jemne.

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: ortodxové (a další)
« Odpověď #9 kdy: 12. Května 2010, 20:58:06 »
Ne.
Nevrlost našince z ortodoxní denominace je způsobena nelibostí nad ztrátou vzácného času, který mohl věnovat studiu, zatímco byl nucen věnovat se profánním záležitostem.  :(
Času je málo, studia mnoho. :D
Jenom mladí a nepoučení jedinci oplývají syndromem nesmrtelnosti .... ;D


Je tlachání s halachickým Židem záslužné, zatímco tlachání s gójem je ztráta vzácného času, který mohl věnovat studiu?

Proč tedy místo studia Talmudu ztrácí čas tlacháním na facebooku, nebo vůbec užíváním internetu?
יואל טייטלבוים

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: ortodxové (a další)
« Odpověď #10 kdy: 12. Května 2010, 21:00:09 »
Jo tak to už jsem zažil. A ještě komičtější to bylo, když jsem se pak s překvapením dozvěděl, že onen strážce čistoty je konvertita.

Prostě si řekněte, že jste se právě srazila s blbem. V tomto případě "
הו טיפש

Zdravím Lechem


Ne nadarmo se říká poturčenec horší Turka. Takový poturčenec se pak snaží maskovat svůj původ extremní radikálností, a myslí si, že tak nebude odhalen.

Slečna se halt musí smířit s tím, že existuje i židovský rasismus a pocit židovské kulturně náboženské nadřazenosti, a že se najde dost týpků, kteří opovrhují vším nežidovským a neortodoxním. Blbci se najdou v každém národě, a Židé nejsou vůči blbosti imunní.


K tomu není co dodat!
יואל טייטלבוים

Offline gvodrazka

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 1 001
  • Pohlaví: Mužské
Re: ortodxové (a další)
« Odpověď #11 kdy: 13. Května 2010, 10:34:03 »
Jednou z mála mých požehnaných vlastností je, že vždy vycítím inteligentnějšího, vzdělanějšího člověka než jsem sám a uznám to. 
Je to spojeno i s dalekosáhlým pocitem úlevy, že odpovědnost za správné fungování světa spočívá zásadně na lidech chytřejších než jsem já. ;D

Zina

  • Host
Re: ortodxové (a další)
« Odpověď #12 kdy: 14. Května 2010, 15:59:11 »
Chci vám napsat malou zkušenost.Dnes již mohu říci s přítelkyní,kdy jsem byla dosti mladé děvče a ona již paní středního věku.Nějak jsme se našly.Můj manžel se přátelil s jejím synem(měli společného koníčka).Začali jsme se po delším čase navštěvovat a paní mě mnohokrát vytáčela do nepříčetností.Ať se to týkalo jídla, hospodaření,chování apd.Musím říci,že jsem sní zažívala neuvěřitelné situace.Slova,že se mnou strácí čas a moje neschopnost chápání byly velmi časté.Trvá to již 30let a ani jedna bychom neměnily.I když se vidíme po delší době je to jako když se vidíme denně.Dnes je jí 70let a je pořád taková jak bývala,jen její humor a poznámky mě nechávají v naprostém klidu.Chci jen tím říci,že přátelství  a důvěra je běh na dlouhou trať.

chawwa

  • Host
Re: ortodxové (a další)
« Odpověď #13 kdy: 17. Května 2010, 19:13:14 »
Tak jsem zase po nějaké době potkala na FBooku člověka, který se mnou bych ochotný i trpělivý mluvit hebrejsky a opravovat mě... nicméně myslím že jsem ho nakonec asi naštvala, i když vbec nevím čím, ... po úvodních jméno, kde bydlíme atd., došlo na to jestli dodržuji mitzvot (jako že on by ortodoxní-nebo to tvrdil), atd., že prý mluvím celkem ok ivrit a kde se učím a tak... okey, řikám že jo, že se učím, učím, a snažím se dodržovat co je v mých silách...
a jakmile došlo na to, že nejsem košér podle halachy, tak ale zničehonic, do mě začal ale neskutečně rejpat, jakože jakto že si vůbec dovoluju se do toho míchat, jak to že se vůbec zajímám... tak nevím, byl až celkem vulgární, hmmm.. stává se vám to? já teda nevím, ale tohle už je poněkolikáté co se se mnou nějaký "rozený žid" odmítá ale naprosto očemkoli bavit...(ale většinou mi teda aspoň slušně řeknou ať už nepíšu)
mějte se
šalomek vindaško :-)...s takovým jednáním, ať si celou halachu strčí někde! Nesnáším takové, kteří se ohánějí svojí "košer krví" ..a přitom-celý izrael je konvertita, když to vezmeme do důsledku. 

Elazar

  • Host
Re: ortodxové (a další)
« Odpověď #14 kdy: 18. Května 2010, 13:08:42 »
Tupost jedince nemá nic společného s halachou, nebo s tím, je-li dotyčný ortodoxní nebo neortodoxní, Žid nebo nežid.. Blbost je naprosto univerzální. B-hužel - nebo spíš "díky B-hu"? :)

Chag sameach

vindah

  • Host
Re: ortodxové (a další)
« Odpověď #15 kdy: 18. Května 2010, 20:48:15 »
díky. souhlasím, blbost je univerzální... bohužel... ;D

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15