Autor Téma: ZIMNÍ OH: VANCOUVER 2010 (první část)  (Přečteno 5539 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline mrstejskal

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 867
  • Pohlaví: Mužské
    • Lubomírovy Listy
ZIMNÍ OH: VANCOUVER 2010 (první část)
« kdy: 24. Ledna 2010, 23:20:26 »
Stránka je průběžně aktualizována/Pozn.: Pramenem některých příspěvků je internetové vydání listu Jerusalem Post (označeno-jpost.com-)


Termín:  12. až 28. 2. 2010
Hostitelské město: Vancouver, Britská Kolumbie, Kanada

IZRAELSKÁ ÚČAST OBECNĚ aneb JAK SE SITUACE JEVILA PŘED 24. LEDNEM 2010

Vše nasvědčovalo tomu, že na zimních hrách ve Vancouveru bude Izrael zastoupen pouze jednou disciplínou, a to krasobruslením. Podle mezinárodních krasobruslařských kvalifikačních pravidel získal židovský stát právo vyslat na hry jednu zástupkyni v kategorii žen a jeden taneční pár. Zpřísňující podmínkou Izraelského olympijského výboru pro účast tanečníků na ledě bylo nejhůře 10. místo na evropském šampionátu konaném v lednu 2010 v estonském Tallinu.


PODROBNOSTI IZRAELSKÉ KVALIFIKACE

V ženách-jednotlivkyních ji získala Tamar Katzová díky tomu, že skončila na 12. místě na soutěži Nebelhorn Trophy 2009 v bavorském Oberstdorfu.

V kategorii tanečních párů vybojovali olympijskou kvalifikaci sourozenci Alexandra a Roman Zarečtí, kteří se umístili na 13. příčce na mistrovství světa 2009 konaném v kalifornském Los Angeles.  Kromě toho skončili sedmí na evropském šampionátu 2010 v estonském Tallinu.


JENOMŽE ... 24. LEDNA 2010 ZASEDAL IZRAELSKÝ OLYMPIJSKÝ VÝBOR A LEDACOS BYLO JINAK

Kdo tedy do Vancouveru pojede?  Původní počet reprezentantů (3) se nezměnil, ale místo Tamar Kaztové je ve výpravě Michail Renžin. Izraelský lyžař, který se představil už na předchozích zimních hrách v Turínu 2006, kde ve svých disciplínách slalom a obří slalom skončil na  37. a 32. místě.  K rozhodnutí o neúčasti Tamar Katzové přispělo její nevalné umístění na ME 2010 v Tallinu, kde jí po krátkém programu o jedinou příčku unikl postup mezi nejlepších dvacet. List Haarec uvedl, že nesplnila kvalifikační kritéria (rozumí se přisnější izraelská, protože mezinárodními těsně prošla, jak je uvedeno výše).

*

IZRAELSKÁ MINIVÝPRAVA:

Alexandra Zarecká (* 1987) - krasobruslení/tance na ledě

Roman Zarecký (* 1983) - krasobruslení/tance na ledě

Michail Renžin (* 1978) - slalom a obří slalom/alpské lyžování

*

OLYMPIJSKÝ PROGRAM V SOUTĚŽÍCH, V NICHŽ BUDOU VYSTUPOVAT IZRAELŠTÍ REPREZENTANTI

Taneční páry
Povinné tance ... 19/02/2010
Originální tance ... 21/02/2010
Volné tance ... 22/02/2010
Místo konání: Hala Pacific Coliseum ve Vancouveru

Alpské lyžování
Slalom ... 27/02/2010 (obě kola)
Obří slalom ... 21/02/2010 (obě kola) - přesunut kvůli nepřízni počasí na 23/02/2010
Místo konání: Whistler Creekside, Whistler

-------
NĚCO NAVÍC/10. 02. 2010

Kromě tří izraelských olympioniků se na zimních hrách ve Vancouveru představí také židovští sportovci startující pod vlajkami  diasporních zemí, jejichž  jsou státními příslušníky. Kolik přesně jich bude, těžko odhadovat. V tomto příspěvku se seznámíme se třemi. Dva muži a jedna žena  patří do výpravy Spojených států. 10. února 2010  o jejich židovské identitě informovalo   internetové vydání listu Jerusalem Post.  Zde jsou  telegrafické vizitky.

LAURA SPECTOROVÁ – BIATLON
* 1987 v Lennoxu, Massachusetts. Tomuto sportu se věnuje od roku 2008, na olympijských hrách dosud nesoutěžila.

Její výsledky/Disciplína:
Sprint na 7,5 km ... po střelbě vleže 71. místo, po střelbě ve stoje rovněž 71. místo, čas v cíli 23:18.1 min - celkově 77. místo z osmdesáti osmi závodnic.
Tento závod má zajímavé souvislosti.  Jeho vítězkou a držitelkou zlaté olympijské medaile se stala Anastasia Kuzminová, reprezentantka Slovenské republiky původem z ruské Ťumeně. Zasvěcení  sportovní fanoušci ji znají pod dívčím jménem Šipulinová jako juniorskou mistryni světa v biatlonu z  let 2003 a 2005. Tehdy ještě byla závodnicí Ruské federace. V roce 2006 se  na soustředění v Rakousku seznámila s  Danielem Kuzminem, původem z Kamčatky, který ovšem žil v té době řadu let na Slovensku a je izraelským  reprezentantem  v běhu na lyžích.  Oba sportovci se vzali v dubnu 2007 a žijí v Banské Bystrici.


BENJAMIN AGOSTO – KRASOBRUSLENÍ
* 1982 v Chicagu,Illinois v současné době žije v Pennsylvánii.  Ve Vancouveru bude soutěžit v tancích na ledě, jeho partnerkou je Tanith Belbinová (* 1984 v ontarijském Kingstonu). Pár získal v této disciplíně stříbrnou medaili na předchozích  hrách v Turínu 2006.
Výsledky dvojice Agosto/Belbinová
Krasobruslení - Tance na ledě
Povinný tanec:  Body za techniku ... 20,16/Body za komponenty programu ... 20,67/Body celkem ... 40,83
Pozice v povinných tancích: 4. místo
Originální tanec: Body za techniku ... 30,10/Body za komponenty programu ... 32,40/Body celkem ... 62,50
Pozice v originálních tancích ... 4. místo
Volný tanec: Body za techniku ... 48,00/Body za  komponenty programu ... 51,74/Body celkem ... 99,74
Pozice ve volných tancích: 4. místo
Souhrnný počet bodů po všech třech disciplínách ... 203,07/Konečný výsledek na olympiádě ... 4. místo

STEVE MESLER – BOBY
* 1978 v Buffalu, stát New York, na americké straně Erijského jezera. Ve Vancouveru bude soutěžit jako člen družstva čtyřsedadlového bobu. V této disciplíně se představil také v Turínu 2006, kde s posádkou bobu USA-1 obsadil celkově sedmé místo. V areálu Whistler Sliding Centre to bylo ovšem nesrovnatelně radostnější: spolu s Holcombem, Olsenem a Tomaseviczem vybojoval pro Spojené státy zlatou olympijskiu medaili.

Výsledky čtyřbodu USA-:
1. kolo ...čas 50,89 sec - traťový rekord
2. kolo ... 50,86 sec - překonali vlastní traťový rekord a vyrovnali rekordní startovací čas, který v 1. kooe vytvořil stříbrný německý čtyřbob GER-1
3. kolo ... 51,19 sec
4. kolo ... 51,52 sec
Souhrn časů ze všech čtyř kol ... 3:24,46 min ... 1. místo - zlatá olympijská medaile.
---

ÚTĚK PŘED BOUŘÍ
Když se v polovině druhého únorové týdne objevila zpráva, že východ USA postihne v rozmezí čtrnácti dnů  už druhá sněhová bouře, většina českých konzumentů médií zůstala v naprostém klidu. Jinak ovšem toto varování zapůsobilo na trojici Izraelců v New Jersey. Cestou na olympiádu ve Vancouveru se na pár dnů zastavili v tomto státě na atlantickém pobřeží Spojených států, aby se věnovali krasobruslařské přípravě. Sourozenci Romana a Alexandra (Saša) Zarečtí a jejich trenérka Galit Chajtová – Moracciová.  A byla to ona, kdo poté, co se dozvěděl o blížícím se nebezpečí, začal jednat.

Okamžitě zavolala do Vancouveru svému otci Borisi Chajtovi, který jako prezident Izraelské krasobruslařské asociace působí na olympiádě v roli šéfa výpravy. Boris  zakrátko volal zpět a měl pro Galit dobrou zprávu: tři rezervované letenky do Britské Columbie. Podmínkou ovšem bylo, že se na letiště dostaví co nejdříve. Do odletu zbývalo jen pár hodin. Vzhledem k tomu, že při sněhové kalamitě takového rozsahu, jaký východ Ameriky nyní zažívá,  dochází k přerušení leteckého provozu,  nebylo na co čekat.  Galit zavolala Saše a Romanovi Zareckým se strohým příkazem: Začínáme balit.

Podařilo se. Odstartovali dříve, než první vločky dopadly na letištní plochu a východ USA zasypal sníh.  Po příletu do Vancouveru Galit v rozhovoru pro Jerusalem Post přiznala, že urychlený odlet bylo správné rozhodnutí.  Kdyby vyčkávali do středy, je téměř jisté, že by se z New Jersey včas nedostali.

V dějišti her se připojili k malé izraelské výpravě a pokračovali v přípravě.
-jpost.com-

VLAJKONOŠKA
Volba padla na Sašu Zareckou, která tak navázala na tradici své a bratrovy trenérky a někdejší olympijské krasobruslařky Galit Chajtové, provdané Moracciové. Galit se narodila v roce 1975 ve Kfar Sabě ve středním Izraeli a nyní žije  v Paramusu, New Jersey, USA. Jejím dlouholetým sportovním partnerem byl Sergej Sachnovskij, s nímž během kariéry tanečnice na ledě dosáhla těchto medailových úspěchů:

Domácí soutěže:
Skate Israel … 5x zlato, 1x stříbro
Mistrovství Izraele … 9x zlato

Mezinárodní soutěže:

Vídeňský pohár 1997 … bronz
Hry dobré vůle 2001 (poslední)-Brisbane …  stříbro
Bofrost Cup 2002, Německo …  stříbro
Trofej japonského rozhlasu a televize NHK … 2x bronz v letech 2002 a 2003
Skate America 2001, Colorado Springs …  stříbro
Skate America 2004, Pittsburg … 1x stříbro
Skate Canada 2000, Missisauga …  stříbro
Skate Canada, Saskatoon … stříbro
Skate Canada, Halifax … bronz
Čínský pohár, kontinentální Čína … 2x stříbro  v letech 2004 a 2005
Ruský pohár 2000 - Petrohrad … bronz
Ruský pohár 2001 – Petrohrad … stříbro
Ruský pohár 2003 – Moskva … bronz
Ruský pohár 205 – Petrohrad … stříbro
Mistrovství světa 2002-Nagano, Japonsko … bronz
Zimních olympijských her se krasobruslařská dvojice Chajtová/Sachnovskij zúčastnila třikrát, ale na stupně vítězů nikdy  nestála:
1998 Nagano, Japonsko … 14. místo
2002 Salt Lake City, USA … 6. místo
2006 Turín, Itálie … 8. místo

MÍSTO MEDAILE …
Na zimních hrách tedy Galit Chajtová na medaili nedosáhla, ale s prázdnou se z Itálie přesto nevracela. A nejde jen o velmi dobré osmé místo mezi 23 tanečními páry.

Členem týmu, který měl na starost bezpečnost izraelské výpravy, byl  vojenský policista Francesco Moracci. Opět vyšlo najevo, že i na tak pracovně exponovaném místě, jakým je olympiáda – exponovaném pro sportovce i jejich ochránce, pokud jde o povinnosti a odpovědnost -  nechybí  prostor pro vzplanutí citů.  Jiskřička lásky, která  začala zahořela při prvním setkání očí půvabné izraelské krasobruslařky a zmužilého italského ochránce,  měla pokračování v podobě zrození vztahu. Ten vyvrcholil 23. srpna 2008, kdy se ze slečny Chajtové stala paní Moracciová.  Když už na ni v Turínu nečekal olympijský kov,  tak alespoň budoucí manžel.


VRAŤME SE ALE DO VANCOUVERU
Ve střední Evropě byla sobota 13. února 2010,  krátce po tři čtvrtě na čtyři nad ránem.  V olympijské aréně BC Place Stadium ve Vancouveru  tleskalo 60 tisíc diváků, mezi nimi generální guvernérka Kanady Michaëlle Jeanová a předseda federální vlády Stephen Harper, malé olympijské výpravě Státu Izrael.
Vlajku s hvězdou a dvěma pruhy třímala v rukou Saša Zarecká.


VZPOMÍNKA NA MNICHOV
K těm, kdo byli poctěni právem nést olympijskou pochodeň, patří Karen Jamesová, rodačka z  Britské Kolumbie (*1952), lídr tamní Židovské federace a někdejší reprezentatka Kanady v plavání na letních hrách v Mnichově 1972.  Karen je pamětnicí  nezapomenutelné tragédie,  která se odehrávala v její těsné blízkosti a později vyvrcholila smrtí 11 člený izraelské výpravy.

Tam si uvědomila, jak je jako Židovka zranitelná.  Pocit ještě  umocnila zkušenost z nočního návratu  na ubytovnu olympijského vesnice. Když se potajmu vracela pozdě v noci se svými přáteli zadem přes plot, připojili se k nim neznámí muži, zjevně nikoli sportovci.  Ochranka v nedohlednu a ráno po probuzení šok.  Jakmile se dozvěděla, co se stalo – a jak přepadení izraelské výpravy skončilo – prožívala noční můru. Trápil ji pocit viny z toho, že  byla, ač čirou náhodou, v těsném kontaktu s teroristy. Později si ale uvědomila, že  vrahové Izraelců by sve hrůzné dílo zrealizovali tak jako tak.  Smíšené pocity pokračovaly po rozhodnutí organizátorů, že navzdory masakru budou hry pokračovat.  Prožitý příběj ji poznamenal na dlouhá léta. Ztratila víru v olympijské ideály, zakrátko zanechala sportovcní kariéry a také její vztah k židovství ochladl.

Návrat k víře otců a cestu zpět do synagogy našla po dlouhých letech.

V roce 2006 se v Kanadě zapojila do organizování Makabiády a přes počáteční rozpaky  přijala účast ve štafetě nesoucí napříč Zemí javorů olympijský oheň.  Na jejím 300 metrů dlouhém úseku ji podporovalo několik stovek členů židovské komunity – pro Karen úžasný, elektrizující, inspirujícía vzrušující zážitek.

Ještě jeden se dostavil v aréně  BC Place Stadium, když  se na zahajovacím ceremoniálu v defilé národů  objevil izraelský tým a hlasatel připomněl, že „ v Izraeli mají led – na kluzišti vybudovaném Kanaďany“. Na mysli měl sportovní areál Canada Center v Metule.

Keren Jamesová k tomu dodala: „V tu chvíli jsem byla hrdá na Izraelce a také na nás,  Kanaďany.“
-jpost.com-


V KOMUNITĚ
Mimořádně vřelého přijetí se v neděli 14. 2. 2010  dostalo izraelským olympionikům při setkání se  členy  Vancouverského židovského komunitního centra.   Shromáždění na uvítanou  byl přítomen generální konzul Státu Izrael Amir Gissin,  šéf místní pobočky Červené Davidovy hvězdy Roy Grinshpan a Alexej Orechov, někdejší izraelský  olympijský trenér taekwonda, dnes působící ve fitness klubu komunitního centra.  Členové izraelského olympijské výpravy  byli  mile překvapeni podporou a zájmem, který  pro ně byl, jak se vyjádřili, opravdovým povzbuzením.

Ze zprávy o setkání, kterou publikoval server post.com, vyplynulo, že obyvatelé Vancouveru žijí plně a ve všech směrech olympiádou ( „Jsme do ní blázni,“ řekl Grinshpan)a židovská pospolitost je hrdá na  izraelskou  účast na těchto hrách.  Žádný  z  izraelských sportovců neočekává, že by dosáhl na medailové umístění. Úspěchem by bylo, kdyby  se sourozenci Zarečtí umístili mezi tanečníky na ledě v první desítce.
-jpost.com-


MEDAILE: JERUZALÉMSKÉ KOŘENY
Přestože izraelská výprava neletěla do Vancouveru s medailovými ambicemi,  a je téměř jisté, že  žádnému ze tří olympioniků Státu na kruhu viset nebude,  mají cenné kovy rozdělované na zimních hrách pozoruhodné jeruzalémské kořeny.

K jejich tvorbě byli vybráni dva kanadští tvůrci – domorodá umělkyně  Corrine Huntová a architekt a průmyslový designér Omer Arbel. A právě  prostřednictvím osoby  tohoto muže mají medaile zvláštní spojení s hlavním městem Izraele. Omer se totiž narodil v Jeruzalémě (*1976) a do Kanady se s rodiči přestěhoval, když mu bylo 13 let.

V Zemi javorů v mládí nějaký čas šermoval, byl dokonce členem kanadské reprezentace kadetů a juniorů. Vystudoval architekturu  na University of Waterloo (Ontario) a v začátcích své profesní kariéry spolupracoval v Barceloně s katalánským architektem  Encricem Mirallesem (k jehož nejvýznamnějšímu dílu patří komplex  nového skotského parlamentu, na němž  se podílela i   jeho druhá žena, italská architektka  Benedettou Tagliabue).  Další zkušenosti nabral v týmu vancouverských architektů Johna a Patricie Patkauových.

Po skončení vysokoškolských studií pracoval ve  dvou architektonických  firmách,  než se v roce 2003 profesně osamostatnil a  založil návrhářské  studio Omer Arbel Office. Mimoto působí jako výtvarný ředitel společnosti Bocci.

Netřeba dodávat,  že možnost  spolupodílet se na podobě olympijských medailí považuje za obrovskou poctu. „Je to něco, o čem si myslím, že se v mém životě už nikdy opakovat nebude,“ citoval jeho slova Jerusalem Post.

Symbolicky vzato, každý vancouverský medailista – a bude  jich více než tisíc – si  do svého domova odveze kousek Jeruzaléma. Bylo by zajímavé sledovat, jak by se na tuto skutečnost tvářili olympionici z muslimských zemí, kdyby se ocitli na stupních vítězů a na krku by jim visel cenný kov, jehož spolutvůrcem je rodák z hlavního města židovské republiky …
---

Tip:

Závěrečnou část tohoto článku s výsledky izraelských olympioniků najdete na tomto odkazu:

*** https://forum.eretz.cz/index.php/topic,1100.0.html
« Poslední změna: 28. Února 2010, 21:04:29 od mrstejskal »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15