Autor Téma: Karaité  (Přečteno 53704 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Karaité
« kdy: 29. Května 2007, 00:03:12 »
Chtěl jsem se zeptat, jaký je dnes pohled ortodoxního judaismu ke karaitům? Jsou uznáváni za Židy?

https://www.karaitskyjudaismus.estranky.cz/

nillbert

  • Host
Re: Karaité
« Odpověď #1 kdy: 30. Května 2007, 07:43:03 »
Podle mě by  to byl výborný argument pro hledání konsensu - karaité , jak známo, určují linii židovstvý po otci. My ostatní po matce. V rámci zlaté střední cesty by jsme se měli dohodnout že obojí je správně :-) ...což by byla i dobrá zbran proti asimilaci :-)
jinak Jigal (autor stránek) podle mě Žid je - i když kapku střelenej :-))

nillbert

  • Host
Re: Karaité
« Odpověď #2 kdy: 30. Května 2007, 08:37:12 »
...no ted po snídani koukám že ten můj časnoranní příspěvek je kapku mešuge :-) ale stejně ho tu nechám - pro rozproudění diskuse ;-)

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Karaité
« Odpověď #3 kdy: 30. Května 2007, 16:50:20 »
...no ted po snídani koukám že ten můj časnoranní příspěvek je kapku mešuge :-) ale stejně ho tu nechám - pro rozproudění diskuse ;-)

 :D :D :D

Vena

  • Host
Re: Karaité
« Odpověď #4 kdy: 31. Května 2007, 00:13:50 »
a může se stát židem ten kdo nemá židovskou matku ani židovského otce?

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Karaité
« Odpověď #5 kdy: 31. Května 2007, 01:33:13 »
Ano, muze se jim stat - musi podstoupit dlouhy a nelehky gijur (konverzi).

karaitecz

  • Host
Re: Karaité
« Odpověď #6 kdy: 5. Června 2007, 17:47:57 »
Podle mě by  to byl výborný argument pro hledání konsensu - karaité , jak známo, určují linii židovstvý po otci. My ostatní po matce. V rámci zlaté střední cesty by jsme se měli dohodnout že obojí je správně :-) ...což by byla i dobrá zbran proti asimilaci :-)
jinak Jigal (autor stránek) podle mě Žid je - i když kapku střelenej :-))
Ne Karaite ale Tora napr Lv 24

Jenou si vyšel syn jedné izraelské ženy a jakéhosi Egypťana mezi Izraelce; v táboře se dostal syn té Izraelky do hádky s nějakým Izraelcem.
Syn té izraelské ženy lál Jménu a zlořečil. Přivedli ho tedy k Mojžíšovi; jméno jeho matky bylo Šelomít, dcera Dibrího, z pokolení Danova.

Synove Mosheho jsou Israelite, prestoze maji matku neisraelitku.
Matrilinearni dedicnost zidovstvi je rabinske rozhodnuti, ne narizeni Tory!!!!

karaitecz

  • Host
Re: Karaité
« Odpověď #7 kdy: 5. Června 2007, 17:52:09 »
a může se stát židem ten kdo nemá židovskou matku ani židovského otce?

Muze se stat Synem Israele po konverzi.
Musi byt obrezan, musi prijmout JHVH jako jedineho Boha a jeho Toru, musi prijmout Lid Israele jako svuj vlastni lid.

karaitecz

  • Host
Re: Karaité
« Odpověď #8 kdy: 5. Června 2007, 18:05:39 »
Ano, muze se jim stat - musi podstoupit dlouhy a nelehky gijur (konverzi).

Karaite obnovili tento rok konverze po vice nez 530 letech (posledni konverze probehla v Egypte, jednalo se o Spanelske uprchliky, pak muslimove konverze zakazali).
Priprava na konverzi k judaismu trva asi rok.
Troji zamitnuti Rabinem, mnoholete ulpan giury a jine obstrukce  nemaji oporu v Tore.

achab

  • Host
Re: Karaité -chatan damim
« Odpověď #9 kdy: 6. Června 2007, 02:55:17 »
be*H  a jak karaité vysvětlují ten příběh s obřízkou, kterou Cipora provádí. Nelze to vnímat jako konverzi (gijur)? Pak je ale matrelienární pravidlo do jisté míry tórou obhajitelné


-acb-

karaitecz

  • Host
Re: Karaité -chatan damim
« Odpověď #10 kdy: 6. Června 2007, 17:48:46 »
be*H  a jak karaité vysvětlují ten příběh s obřízkou, kterou Cipora provádí. Nelze to vnímat jako konverzi (gijur)? Pak je ale matrelienární pravidlo do jisté míry tórou obhajitelné


-acb-

Tora nas informuje ze synove Mosheho nebyli obrezani a ze je Cipora obrezala kamenem!
O konverzi nas Tora v tomto pripade neinformuje, da se rict ze se TaNaCH nikde o konverzi primo nezminuje.


Mozna tam mela Cipora rabinsky Bet Din ve schtrajmlech a rabanitsky mohel s pejzama v plstenem klobouku po ni dodelal kamenem periju a pak ponorili kluky do mikve. ;D

karaitecz

  • Host
duchovní úrovně
« Odpověď #11 kdy: 7. Června 2007, 15:41:16 »

Z TANACHu je zřejmé, že se lidstvo dělí na čtyři duchovní úrovně:

1) Modláři - to je každý kdo se modlí k nepravým bohům či uctívá něco, nebo někoho jiného než JHVH. Do této kategorie patří i ateisté.

2) Boha se obávající pohané - tedy ti pohané, kteří uznávají, že JHVH je Bůh Israele, a že JHVH je jediný a pravý Bůh, ale nedodržují Toru.

3) Hosté/Gerim - nejedná se o rabanitské chápání Gera, tj. konvertity. Ger je někdo, kdo přijal zákon tak jak je obsažen v naší milované Toře, a je někde na půli cesty mezi Boha se obávajícím pohanem a Israelitou.

4) Israelita - rodilý či konvertita

https://www.karaitskyjudaismus.estranky.cz/stranka/duchovni-urovne



achab

  • Host
Rještě k Cippoře
« Odpověď #12 kdy: 7. Června 2007, 22:25:57 »
bs*d  Já to myslel spíš tak, že mládenci už nebyli osmidenní (patrně), když se to stalo. Anebo ano. Je brit osmého dne nesmysl ?  Pak by se ovšem (kdyby k události chatan damim) nedošlo osmého dne po narození Geršoma a spol. dalo přinejmenším přemýšlet

1/ proč obřízka i opožděná
2/ není to uvedení do brit do jisté míry gijurem ? Protože jinak by to nebyli židé?
3/ jestliže je židovský otec pod dvar tora povinen obřezat každého svého syna, jak jsou na tom děti ve smířených manželstvích ? Platí tam ta povinnost také?  anebo je rezignování na postuláty jidiškajt (otcem) automaticky nímáno jako rozchod s občinou Jisroele ?

Díkes

-acb-
« Poslední změna: 8. Června 2007, 00:32:01 od achab »

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Karaite
« Odpověď #13 kdy: 7. Června 2007, 23:49:23 »
Nasleduje citace z Info-tour.net ,  ale velmi podobne state jsou k nalezeni prakticky vsude. Je-li u nich moznost diskuse, vetsinou je tam jen jedno jmeno. Nediskutuje, vede monolog. Nenavistny a zlucovity monolog. Podepisuje se jako Jigal  ;)

Karaité se oddělili od rabínského judaismu ve středověku, jejich zakladatelem byl v 9. století Anan ben David, který odmítl právní autoritu ústního zákona obsaženého v Talmudu (prý z uražené ješitnosti, když nebyl zvolen exilarchou, tj. vůdcem babylonského židovstva). Intelektuální kroužek, který vedl, se rozpadl na mnoho směrů, ale pouze jeden z nich, zastoupený Benjamin ben Moše Nehávendím, se zachoval dodnes. Pod vlivem islámu se  vyvinul v puristický, ale intelektuálně plodný směr, který prožil zlatý věk ve 12.- 14. století. Karaité (hebrejsky bnej mikra - synové Písma)se řídili pouze Starým zákonem a zdůrazňovali povinnost žít v zemi izraelské - skutečně tu mezi 9.-11. stoletím tvořili většinu židovských obyvatel. Dnes žijí v Izraeli (především v Ramle) v počtu asi sedmi tisíc, tvoří endogamní společenství.

nillbert

  • Host
Re: Karaite
« Odpověď #14 kdy: 8. Června 2007, 08:38:41 »
.....Je-li u nich moznost diskuse, vetsinou je tam jen jedno jmeno. Nediskutuje, vede monolog. Nenavistny a zlucovity monolog. Podepisuje se jako Jigal  ;)

A co ho brát prostě takovýho jakej je? Nemůžou bejt všichni "ideální"...podle našich představ... :-) Na mě jednou taky vystartoval na novinkách(.cz) ...no a co? ...předevšim je to Žid - je náš - tak ho nezavrhujme - a snažme se ho pochopit! ;-)Často se tu měsíce hádáme s různými blbi z ulice  , kteří sem očividně přišli jen prudit - a taky tu s námi žijí v roztomilé symbioze :-)

Karels

  • Host
Re: Karaité
« Odpověď #15 kdy: 8. Června 2007, 10:00:11 »
Já jsem taky proti jakékoliv cenzuře - a to i kdyby tady diskutoval (solidně) nějaký muslim...

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Karaité
« Odpověď #16 kdy: 8. Června 2007, 13:42:12 »
Zajimave, presne to jsem psal Karaitovi v PM. Koneckoncu on sam tu PM zverejnil (neodesila ji vsak ve svem hysterickam spamu mailem; proc asi?). Jen bych chtel skromne upozornit na zasadni rozdil mezi cenzurou a zamezenim psani konfrontacnich a nenavistnych postu.
Shabat shalom.

Yanai

  • Host
Re: Karaité
« Odpověď #17 kdy: 25. Února 2008, 17:16:00 »
Chtěl jsem se zeptat, jaký je dnes pohled ortodoxního judaismu ke karaitům? Jsou uznáváni za Židy?

https://www.karaitskyjudaismus.estranky.cz/

To je super směr, nemáte někdo na Karaity kontakt?

Elazar

  • Host
Re: Karaité
« Odpověď #18 kdy: 25. Února 2008, 18:48:56 »
Karaite jsou v Jeruzaleme i v jinych izraelskych mestech. Tam na ne neni problem kontakt ziskat. Komunity v USA neznam. V CR karaite nejsou. Mimo to se obavam, ze zrovna tyto stranky delaji karaitum peknou ostudu a nebral bych je prilis vazne jako zdroj informaci. Radeji za nejakym karaitou zaletet a normalne si s nim popovidat.

Yanai

  • Host
Re: Karaité
« Odpověď #19 kdy: 26. Února 2008, 17:20:57 »
Uz jsem od Izraelských karaitů dostala kontakt na karaity v ČR.

Mě přijdou ty stránky perfektní, ani jsem nevěděla že tento směr existuje.

Yanai

  • Host
Re: Karaité
« Odpověď #20 kdy: 26. Února 2008, 17:22:28 »
A je to i super téma na diplomku.

Elazar

  • Host
Re: Karaité
« Odpověď #21 kdy: 26. Února 2008, 22:46:07 »
Obávám se, že ten jeden český karaita karaitou není a pouze se za něj vydává. Literatura na diplomovou práci pak nejspíš Karaite anthology od Leona Nemoye.

Jinak odbornější a především nezaujaté reference zde: https://www.jewishencyclopedia.com/view.jsp?letter=K&artid=108

Ohledně diplomové práce - jistě, pak je ale zvláštní, že adept v oboru netuší, že tento směr existuje. Hodně štěstí.

e.weissova@centrum.cz

  • Host
Re: Karaité
« Odpověď #22 kdy: 26. Února 2008, 23:47:10 »
Dostala jsem pozvání do diskuze  noreply@googlegroups.cz a jelikož jsem laik,tak si nedovedu představit vést diskuzi na toto téma.

Offline gvodrazka

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 1 001
  • Pohlaví: Mužské
Re: Karaité
« Odpověď #23 kdy: 27. Února 2008, 09:42:29 »
 ;)

Přátelé, dovolím si volně informovat o všeobecně známých faktech, které jsou zajisté známy i vám:

-karaité nenosí cicit, tefilin
-neupevňují mezuzot
-neuznávají mišnu a další literaturu.

Z hlediska ortodoxního, resp. rabínského judaismu u nich vzniká silný předpoklad existence mamzerut, neboť  nedodržují předpisy o rozvodech.

nashle
gv



Elazar

  • Host
Re: Karaité
« Odpověď #24 kdy: 27. Února 2008, 11:52:47 »
1) To není úplně pravda, nosí cicit
2) Někteří upevňují mezuzot, častěji ale destičky na symbol desatera
3) Neuznávají sice Mišnu a Talmud (alepsoň to tvrdí), ale uznávají řadu předpisů, některé jsou totožné s talmudickými (!) a mají samozřejmě svojí literaturu, která je svou koncepcí velmi blízká rabínskému pojetí

Též na https://cs.wikipedia.org/wiki/Karaitský_judaismus

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15