Autor Téma: 613 micvot  (Přečteno 22722 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline xenakis

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 39
613 micvot
« kdy: 4. Listopadu 2009, 20:51:24 »
ahoj- tam odešel sem přišel. prohlížím si judaism 101 a napadla mě otázka kolik micvot je dodržováno. Chtěl bych se tedy zde zeptat kolik?;-)díkec Iannis
בס"ד

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: 613 micvot
« Odpověď #1 kdy: 4. Listopadu 2009, 22:18:53 »
ahoj- tam odešel sem přišel. prohlížím si judaism 101 a napadla mě otázka kolik micvot je dodržováno. Chtěl bych se tedy zde zeptat kolik?;-)díkec Iannis

13
יואל טייטלבוים

Offline gvodrazka

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 1 001
  • Pohlaví: Mužské
Re: 613 micvot
« Odpověď #2 kdy: 5. Listopadu 2009, 07:59:15 »
A konto tohoto tematu bych rád splnil milou povinnost a připomněl, že rav Mayer uvedl začínající překlad Mišne Tora (leRambam) na stránkách Maskilu 5770 č.2. v provedení překladatele Karla Goldmana.
https://www.maskil.cz/
Velmi, velmi záslužný počin ! :)
« Poslední změna: 9. Listopadu 2009, 08:10:25 od gvodrazka »

Offline xenakis

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 39
Re: 613 micvot
« Odpověď #3 kdy: 5. Listopadu 2009, 19:22:52 »
Zdravím...maskil četl četl velmi zdařilé..ohledně micvot jestli správně chápu 613. micvot je boj proti Amalekovi...myslím velmi aktuální..zvláště, co jsem si přečetl odkaz na idnes..u nás se plánuje demonstrace dělnické strany..jsem velmi zvědavý jak se místní k tomuto postaví...dlouho jsem si říkal, že nejlepší je si jich nevšímat a přecházet to s úsměvem. Ale přestože jsem pacifista nemohu se ubránit zlosti a zlosti především ke spoluobčanům. To, že se sejde antifa ok, ale toto staví problém nácků do roviny teen či ještě jim to možná i nahrává. Nechci zde agitovat či hanit, ale evokuje se mi vzpomínka na vajíčka na Paroubka a kde jsou vajíčka na nacisty...?ufff))jiné téma, víme..))Iannis
בס"ד

Elazar

  • Host
Re: 613 micvot
« Odpověď #4 kdy: 5. Listopadu 2009, 21:02:49 »
Boj proti Amalekovi je JEDNA ze 613 micvot.

achab

  • Host
Re: 613 micvot
« Odpověď #5 kdy: 6. Listopadu 2009, 13:17:32 »
be*H

 Jenom se už tak docela přesně neví, jak to dopadlo s deseti kmeny Jisroele a taky, kdo je to přesně Amalek, takže  platí především to obecné vyhlazení památky Amaleka
 a jaksi obligatorní vzpomínka na to, jaké svinstvo je útočit na ženské a zesláblé a zezadu.
Kdo je Amalek konkrétně, jednoduše nevíme. A kdyby se chtěl někdo za tuhle micwušku schovávat se svým fundamentálním anti-muslimismem nebo jiným fundamentem, tak branou Pokynu rozhodně neprošel  :O)
Hezký víkend.

Offline xenakis

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 39
Re: 613 micvot
« Odpověď #6 kdy: 9. Listopadu 2009, 11:14:06 »
zdravím..snad mé "zamyšlení"(:-o) semka nevneslo žádné fundamenty-->tedy snad nebylo pochopeno jako agitace (i když musím se zmíňit, že u nás v lounech v sobotu přišli ti z DS a ...). Je toho spousta co nevím a berme toto jako povídání. Ta 613. mě překvapila, její existence. Hledal jsem úplný výpis všech a po pročtení mě udivila existence oddílu micvot Válka(asi v aj. tam bylo war..)). Jestli jsem se zazdil )))tak budiž a ..ok konec). P. Achabe doslehl jsem se od známého z terez. památníku, že je plánované představení. Mluvil o dvou. O Konferenci a o Theodorovi. Munstoka jsem viděl v Multiprostoru a super, ale to Wansee bych v Terezíně uvítal víc. Dle známého velmi zdařilé. Ještě jednou se omlouvám jestli   amalek byl nevhodný. ) Iannis
בס"ד

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: 613 micvot
« Odpověď #7 kdy: 9. Listopadu 2009, 14:56:35 »
Dovoluji si upřesnit, ne boj ale "připomeň si, co ti učinil Amalek! ". Tedy nezapomeň, že se vždy může najít nějaký hajzl, který na tebe zaútočí zezadu.

Elazar

  • Host
Re: 613 micvot
« Odpověď #8 kdy: 9. Listopadu 2009, 16:46:53 »
Trefně řečeno, ale i ten boj tam je přítomen, není to ovšem bezdůvodně:

Exodus 17:14 Hospodin řekl Mojžíšovi: „Zapiš na památku do knihy a předej Jozuovi, že zcela vymažu zpod nebes památku na Amáleka.“ 15 I vybudoval Mojžíš oltář a pojmenoval jej: ‚Hospodin je má korouhev.‘ 16 Řekl totiž: „Je vztažena ruka nad Hospodinovým trůnem. Hospodin vyhlašuje boj proti Amálekovi do posledního pokolení.“

1 Samuelova 15:2 Toto praví Hospodin zástupů: „Mám v patrnosti, co učinil Amálek Izraeli; položil se mu do cesty, když vystupoval z Egypta. ([ Ex 17:8  Dt 25:17]) 3 Nyní jdi a pobij Amáleka; jako klaté zničíte vše, co mu patří. Nebudeš ho šetřit, ale usmrtíš muže i ženu, pachole i kojence, býka i ovci, velblouda i osla!“


Ale Amalek je "gone", ne? Posledním amalekovcem byl Haman, kterého porazil Mordechaj a Ester, tedy benjaminovci, a tak "splatili dluh" za benjaminovce Saula.

Pro mě je Amalek symbol - v každé generaci povstane někdo, aby nás zničil - Hitler byl Amalek. Ahmadínežád je Amalek... Samozřejmě to lze zneužít ke hlásání nenávisti. Pokud si někdo chce za Amalekovce dosadit Araby, zabránit mu v tom žel nelze, naštěstí takových radikálů není tolik.

achab

  • Host
Re: 613 micvot
« Odpověď #9 kdy: 11. Listopadu 2009, 13:34:49 »
ahoj- tam odešel sem přišel. prohlížím si judaism 101 a napadla mě otázka kolik micvot je dodržováno. Chtěl bych se tedy zde zeptat kolik?;-)díkec Iannis

Do důsledku vzato, dodržována není žádná, ale platných je pořád všech 613. Od Jabne - tj. od chvíle, kdy si chrám nosíme v sobě, opět a vždy všech  613.  Ještě jinak řečeno, jsou to platné Pokyny. Tak jak byly validní už tehdá na svatém Kopečku.
https://www.chewra.com/texty/studie_613micvot.asp?navid=3#_tabulkamicwot
A právě protože to jsou Pokyny k našemu dobru a dobru vesmírů, nemohou neplatit. Je to asi tak, jako když ti někdo řekne: Nauč se plavat, aby ses neutopil, a až se budeš topit, tak plav...
To je obečně nevyvratitelné pravidlo, které svou platnost neztrácí. Záleží na mně, jestli se plavat naučím, na druhých, jestli mi pomohou, není-li mi dáno plavat (naučit se plavat), ale věřte mi přátelé, na souši neplavu :O)

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: 613 micvot
« Odpověď #10 kdy: 11. Listopadu 2009, 19:00:31 »
Počkejte Achabe, co myslíte tím, že do důsledku není dodržovaná žádná. neplníme sice 613 ale něco kolem 50 ano.

Elazar

  • Host
Re: 613 micvot
« Odpověď #11 kdy: 11. Listopadu 2009, 19:36:22 »
To je pojetí po křesťansku ;)

Elazar

  • Host
Re: 613 micvot
« Odpověď #12 kdy: 11. Listopadu 2009, 19:46:25 »
Aby nedocházelo k nějakým nedorozuměním - tohle je seznam 613 micvot podle Maimonidovy knihy přikázání i s odkazy na prameny v Tóře.
 
https://en.wikipedia.org/wiki/613_Mitzvot#Maimonides.27_list

achab

  • Host
Re: 613 micvot
« Odpověď #13 kdy: 11. Listopadu 2009, 20:42:06 »
Počkejte Achabe, co myslíte tím, že do důsledku není dodržovaná žádná. neplníme sice 613 ale něco kolem 50 ano.

Malinko nepozorně jste ten příspěvek přečetla, Zoom. Nenapsal jsem, že do důsledku není dodržovaná žádná, napsal jsem, že vemkoncem vzato (= do důsledku), je lépe vnímat  micwot jako Pokyny k našemu dobru, než jako  nějaké "dodržování".  :o)

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: 613 micvot
« Odpověď #14 kdy: 11. Listopadu 2009, 20:50:26 »
Hm, souhlasím, jsem asi hodně unavená, máte pravdu, nečetla jsem pozorně, ale ne každý je na takové duchoví úrovni, aby si byl jist tím že dodržováním micvot si dělá výlučně dobře. Lidi spíš asi potřebují ten pocit biče. Když řeknete, že přirozený stav pro žida, je dodržování micvot, tak se na mě lidi také dívají jako na cvoka.

Offline fanuel

  • Starší člen
  • ****
  • Příspěvků: 263
  • Zdravím
Re: 613 micvot
« Odpověď #15 kdy: 16. Listopadu 2009, 08:43:03 »
Zdravím, 613 ehm. No když to říkají rabíni tak to asi je pravda?? Jen je nutné se do důsledku zamyslet zda poslušenství lze založit na diktátu!! Tak za 1) Je člověk zbožný a dodržuje dvanáctero přikázání a skrze ustanovení soudců je řízena pospolitost Izraele.Tak za 2) Je dán i soud, který je do předu (ustanoven) vykonán a to na základě požehnání a zlořečení to je silný a nezrušitelný prvek pro pokojný život Izraele a dnes Státu Izrael.Tak za 3) Požehnání a zlořečení je pro duchovní život jedna ze stěžejních rad od JHVH (B), jak se chovat, aby Izrael vyvolil požehnání = ŽIVOT a nebo zlořečení =SMRT. Je tedy na každém z nás zda si vyvolímé dobré a nebo zlo (zlé). Tak za 4) Člověk může celý život žít podle přikázání (dvanáctero), ale v kterýko-li den zhřeší tak mu nejsou nic platná(platné) dny v kterých žil spořádaně a nejsou mu připomínána.Tak za 5) Člověk který nedodržuje přikázání (dvanáctero), ale v kterýko-li den by je začal dodržovat tak je mu to počteno za spravedlnost a je to k životu.
Závěr: Nemáme zde na zemi nic víc a nic míň než PŘIKÁZÁNÍ+USTANOVENÍ+SOUD a dvě desky kamenné a nebo v srdci vyryté. Vše co je na víc od TÓRY ta spousta knich a různých protichůdných výkladů různých JEŠIV není k životu!! Kdo to čte ??
Je jen jeden pokyn pro budoucí generace a tím je smlouva mezi lidem a JHVH a to dobrovolně se rozhodnout, každý sám za sebe a taky (B) rozhodne každému podle jeho dodržování smlouvy. (B)  nikdy neporušil smlouvu na rozdíl od lidu Izraele. To mějte na paměti a nedělejte si to složitější to nebyl záměr od (B). Záměr byl v jednoduchosti a splnitelnosti. Schalom. Stanek Frantisek Fanuel.   

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15